Zespół cieśni nadgarstka

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zespół cieśni nadgarstka określany też jako zespół kanału nadgarstka jest najczęstszym zaburzeniem zapalnym spowodowanym przez długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego. Czynnikami, które prowadzą do zespołu kanału nadgarstka jest obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Charakterystycznym objawem tego zaburzenia jest pojawianie się zdrętwień palców od kciuka do palca serdecznego podczas snu lub rano, które zmuszają chorego do wstania z łóżka  i „strzepywania rąk” oraz poruszania palcami.

Fizjoterapia w zespole cieśni nadgarstka.

W przypadku stwierdzenia zespołu cieśni nadgarstka niewielkiego stopnia wstępne leczenie może obejmować zestaw ćwiczeń pod nadzorem fizjoterapeuty. Przykładem ćwiczenia wzmacniającego mięśnie nadgarstka jest ściskanie piłki tenisowej przez pięć sekund. Aby uzyskać najlepsze rezultaty fizjoterapeuta zaleci powtarzanie ćwiczenia również w domu z wykorzystaniem piłki, która jest już trochę zużyta i przez to bardziej miękka. Ta metoda leczenia wymaga konsekwencji ze względu na konieczność starannego cyklu codziennych ćwiczeń.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka.

Początkowe objawy zespołu cieśni nadgarstka to mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka czy mrowienie palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego. Jednak w długo trwających neuropatiach, objawy nasilają się powodując ograniczenia ruchów, utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść, wypadanie z dłoni trzymanych przedmiotów, a niekiedy nieodwracalne uszkodzenie nerwu.

Operacja na zespół cieśni nadgarstka.

W cięższych przypadkach zaburzeń cieśni nadgarstka leczenie operacyjne jest koniecznością. Chirurg robi niewielkie nacięcie w dłoni, następnie przecina więzadła w celu zmniejszenia nacisku na nerw podstawy środkowej. Rana jest zszywana i zabezpieczana opatrunkiem z waty i bandaża elastycznego. Operacja może być wykonywana w znieczuleniu odcinkowym, czyli znieczulone będzie całe ramię i dłoń lub w znieczuleniu ogólnym. W pierwszej dobie po operacji możemy czuć ból dłoni i drętwienie palców, w kolejnych dniach zaczniemy poruszać palcami, a by nie dopuścić do powstania obrzęku dłoni. Szwy zdejmowane są po upływie 10- 14 dni od operacji. Na szczęście ta radykalna metoda cieszy się dużą skutecznością, po której pacjenci szybko wracają do zdrowia.

czytaj  Dieta poprawiająca nastrój

Zespół cieśni nadgarstka a choroba zawodowa.

Zespół cieśni nadgarstka jest szczególnie powiązany z wykonywaniem niektórych zawodów wymaganych powtarzalnych ruchów nadgarstka. Na przykład piekarze, którzy zginają i rozszerzają nadgarstek podczas wyrabiania ciasta, malarze, którzy używają pistoletu do malowania natryskowego itp. Jenak coraz częściej ten rodzaj choroby zawodowej nie dotyczy tylko ludzi wykonujących ciężkie prace fizyczne. Obecnie na zespół cieśni nadgarstka skarży się także kadra zarządzająca.

Zespół cieśni nadgarstka – badanie.

W celu rozpoznania stopniauszkodzenia nerwów, zaleca się wykonanie badania elektromiograficznego (EMG). Uszkodzenie nerwów określane jest w skali od 1 do 6, gdzie 1 wykazuje małe uszkodzenie, powodujące jedynie delikatne drętwienie opuszek palców, natomiast 6 stwierdza ciężkie uszkodzenie, kwalifikujące się jedynie do leczenia operacyjnego.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*