Zdrowe odżywianie

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Odżywianie, czyli dieta, choć wielu ludzi nie przykłada do tego wagi, jest niezwykle ważnym elementem ludzkiego życia. Dieta bardzo często jest kojarzona wyłącznie z redukcją wagi, tymczasem jest to złożony system zasad odżywiania i ma bardzo duży wpływ na zdrowie. W pożywieniu zawarte są minerały i składniki odpowiedzialne za pracę poszczególnych narządów, które dostarczane w posiłkach usprawniają ich pracę, dzięki czemu organizm właściwie funkcjonuje. W przypadku dzieci odżywianie ma kluczowe znaczenie, gdyż to od ich diety w dużym stopniu zależy prawidłowy rozwój. Oczywiście, mowa tu o zdrowym jedzeniu – obecnie istnieje cała gama produktów i potraw, które ze zdrowym żywieniem mają niewiele wspólnego, niejednokrotnie złe nawyki żywieniowe przyczyniły się do powstania pewnych schorzeń i chorób. Wiele z nich dostarcza ogromną ilość cukrutłuszczu i węglowodanów – za dużo by organizm mógł je przyswoić, więc odkładają w postaci tłuszczu, który nie tylko źle wpływa na wygląd, ale przede wszystkim powoduje złą prace narządów. To sprawia, że się czujemy źle, ospali, ociężali, ponieważ przeciążony organizm spowalnia swoją pracę. Zatem bardzo ważne jest, aby mieć tego świadomość i roztropnie podchodzić do sprawy diety i żywienia.

Zdrowe jedzenie

Zdrowe jedzenie wielu osobom kojarzy się z rezygnacją z tego, co najlepsze; z utratą radości z jedzenia, ze smaku ulubionych, niekoniecznie zdrowych potraw i z nieustannie niezaspokojonym apetytem. Takie myślenie jest błędne, ponieważ znając podstawowe zasady żywienia można nie tylko być sytym, ale i czerpać radość z jedzenia. Zdrowa dieta obfituje w masę produktów, z których nawet mało doświadczeni kucharze mogą zrobić fantazyjną potrawę.

Nieprawdziwe jest również stwierdzenie, że odbiera radość z jedzenia tego, co się chce. Organizm domaga się pewnych związków, nie konkretnego produktu, zatem łatwo znaleźć substytuty, które dostarczą tego właśnie związku. Jeżeli jednak ktoś chce zamienić baton czekoladowy na jabłko może się nieco zrazić, ze względów smakowych, jednak po czasie doceni właściwości jabłka. Batony i inne słodycze zawierające cukier powodują gwałtowny skok glukozy, co przekłada się na poziom energii, jednak również szybko jak się ją zyskuje tak samo szybko się ją traci, wówczas następuje spadek glukozy i zwyczajnie traci się siły. Jabłko zawiera cukier, jednak zachowuje niezachwiany poziom cukru we krwi. Takie skoki energii są niezdrowe i niebezpieczne, ponieważ w momencie otrzymania tak sporej dawki organizm zmuszony jest wytwarzać więcej insuliny, która ma strawić cukier, jednak po pewnym czasie wytwarza jej za dużo, i niewykorzystana odkłada się w tłuszczu a cały proces może wywołać chorobę jaką jest cukrzyca typu II. Pojawienie się cukrzycy jest nieodwracalne.

czytaj  Spirulin Plus – spirulina na detoks organizmu.Jak to działa?

To był jeden z przykładów nieprawidłowego odżywiania i niezwykle przykrych skutkach, jakie ze sobą niesie. Warto zatem zapoznać się z pojęciem zdrowej diety. Zmiana podejścia do sposobów żywienia przyniesie znaczne korzyści dla zdrowia i wyglądu. Za zmianą pójdzie także zmiana trybu życia. Dbanie o zdrowie stałą się domeną ludzi świadomych samych siebie i swojego ciała, przejawia się to także w ich sposobie bycia i wzniosło się nawet do rangi pewnej filozofii życia. Rośnie jej popularność, ponieważ właściwa dieta i dbanie o swoje ciało jest najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na zapobieganie chorobom i znacznie zwiększa szanse długie, zdrowe życie.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*