Zapalenie spojówek

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zapalenie spojówek, to w dzisiejszych czasach dość znana dolegliwość okulistyczna. Osoby cierpiące na tę przypadłość zwykle pojawiają się w gabinetach okulistycznych z nabrzmiałym i zaczerwienionym okiem. Stan zapalny może mieć ostry, podostry lub przewlekły przebieg.

Zapalenie spojówek u dziecka.

Kiedy oczka naszych maluszków łzawią, a dodatkowo towarzyszy temu pocieranie, mrużenie czy zamykanie oczu przez nasze pociechy, możemy podejrzewać zapalenie spojówek. Nie trudno u dzieci o taką infekcję. Zabawy z piaskiem, bakterie, zanieczyszczone powietrze, wiosenne latające pyłki, kurz, ciała obce lub rzęsa w oku mogą spowodować takie zapalenie. Lekki przebieg zapalenia spojówek zwykle mija samoistnie. Jednak gdy zaczerwienienie oczu utrzymuje się, a u naszego dziecka pojawiła się wydzielina ropna musimy udać się do specjalisty.

Objawy zapalenia spojówek.

Poza zaczerwienieniem w jednym lub obu oczach innymi objawami zapalenia spojówek są:
– niewyraźne widzenie,
– światłowstręt,
– częste łzawienie,
– obrzęk powiek,
– obecność żółtawej wydzieliny,
– wrażenie obecności ciała obcego,
– pieczenie oczu,
– sklejenie powiek, uniemożliwiające otwarcie oczu.

Zapalenie spojówek – krople.

W przypadku lekkiego przebiegu zapalenia spojówek zaleca się zastosowanie kropli zawierających wyciąg ze świetlika i nagietka lekarskiego. Ostrzejsze stany zapalne leczy się kroplami z antybiotykiem. Natomiast w zapaleniach o podłożu alergicznym konieczne musi być użycie kropli odczulających oraz przyjmowanie leków przeciwzapalnych i antyhistaminowych.

Leczenie zapalenia spojówek.

Na ogół wirusowe zapalenie spojówek mija samoistnie. Można również zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji nie dotykając, ani nie pocierając zainfekowanego oka, często myć ręce, unikać dzielenia się wspólnymi artykułami, które mogą mieć kontakt z oczami np. ręcznikami, zrezygnować z makijażu. W przypadku zapalenia spojówek spowodowanego kontaktem z detergentami wystarczy dokładnie opłukać oko solą fizjologiczną. Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek leczeniepolega na zastosowaniukropli do oczu z antybiotykiem, maści lub tabletki.

czytaj  Budowa rola i funkcje krtani

Zapalenie spojówek – soczewki.

Osoby z alergicznym zapaleniem spojówek obecnie nie muszą rezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Ponieważ na rynku pojawiły się jednodniowe soczewki, których codzienna wymiana łagodzi stan zapalny spojówek, a wręcz wspomaga leczenie farmakologiczne infekcji.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*