Zaburzenia odżywiania

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zaburzenia odżywiania to choroby żywieniowe, które zwykle są wynikiem stosowania ryzykownej, rygorystycznej diety. Objawiają się wzmożonym lub całkowitym brakiem łaknienia. U ich podłoża leżą silne problemy psychiczne. Dzieli się je na dwie grupy: zaburzenia specyficzne i zaburzenia niespecyficzne. Do pierwszej zaliczają się bulimia i anoreksja, do drugiej: zespół jedzenia nocnego, zespół objadania się, anarchia żywieniowa. Dotykają zarówno kobiety jak i mężczyzn, choć kobiety w większym stopniu. Wszystkie choroby wiążą się z bardzo niską samooceną chorego, problemami emocjonalnymi, impulsywnym, obsesyjnym zachowaniem i pewnego rodzaju autodestrukcją: za cel destrukcji obiera się własne ciało a narzędziem jest jedzenie. Z tymi chorobami bardzo często wiążą się bardzo często inne choroby, takie jak depresja. Jest wiele rodzajów wyniszczania własnego organizmu. Według nich klasyfikuje się rodzaj choroby. Poniżej kilka przykładów takich chorób:

Anoreksja

Anoreksja: inaczej zwana jadłowstrętem. Chora celowo doprowadza do drastycznej utraty wagi i z pełną premedytacją wciąż ją podtrzymuje. Głodzi się i, póki pozwalają na to siły, wykonuje intensywne ćwiczenia. U osoby cierpiącej na anoreksję zmienia się sposób postrzegania samej siebie – mimo wystających kości wciąż uważa się za osobę grubą i czuje paniczny lęk przed przytyciem, przed byciem grubym. Chora jest osłabiona, ma zniszczoną cerę, rzadkie włosy, nie ma na nic sił. Wyniszcza swój organizm, doprowadzając go do skrajnego, niekiedy śmiertelnego wyczerpania. Bez pomocy terapeuty jest skazana na śmierć głodową. Bliscy chorej podejmują trudną walkę, ponieważ chora nie chce się leczyć. Kłamie i oszukuje, byleby nie przyjmować pokarmów. Kiedy zje wymusza wymioty. Wymioty są objawem także innej choroby.

Bulimia

Bulimia: lub też żarłoczność psychiczna. W przeciwieństwie do anoreksji, kiedy chora odmawia przyjmowania jakichkolwiek pokarmów, osoba cierpiąca na bulimię zmaga się obsesyjnymi, niekontrolowanymi napadami żarłoczności. Wówczas jest w stanie zjeść ogromne ilości jedzenia, nawet do kilku tysięcy kalorii naraz. Po takim obżarstwie, kiedy jest pełna do granic możliwości, przychodzi gwałtowne otrzeźwienie, pojawiają się wyrzuty sumienia, obrzydzenie do samej siebie, lęk przed przytyciem. Po takim otrzeźwieniu wpada w kolejny, odmienny szał – za wszelką cenę próbuje pozbyć się tego, co zjadła. Wymusza wymioty, nadużywa środków przeczyszczających i lewatyw, wykonuje intensywne ćwiczenia. Tym samym wyniszcza swój organizm. Żołądek jest nieustannie forsowany, najpierw przez ogromne ilości jedzenia, następnie przez wymuszone wymioty. Cały układ pokarmowy jest niszczony przez nieustanne obciążanie i drastyczne oczyszczanie. Charakterystyczne dla osoby chorej są zepsute od kwasu żołądkowego zęby. Bulimia bardzo często doprowadza do anoreksji.

czytaj  Czy twoja skóra staje się bezbłędna dzięki Pure Foundation, czy jest to mit? Dowiedzmy Się.

Obżarstwo

Obżarstwo: choroba bardzo podobna do bulimii. Jednak bulimicy po swoim obżarstwie starają się na wszelkie możliwe sposoby jak najszybciej pozbyć pochłoniętego jedzenia. Są też osoby, które miewają ataki niekontrolowanego obżarstwa ale nie pozbywają się w żadne drastyczne osoby jedzenia, ale zaczyna natychmiast stosować dietę, zwykle bardzo rygorystyczną i wyniszczającą organizm. Po pewnym czasie jej stosowania nie wytrzymuje i ponownie rzuca się na jedzenie. To, choć nie jest takie inwazyjne jak wymuszanie wymiotów i nadużywanie środków przeczyszczających, może doprowadzić do nieżytu żołądka.

Wszystkie choroby związane z zaburzeniami żywienia są ryzykowne dla organizmu i czynią ogromne szkody fizyczne i psychiczne. Nie wolno ignorować żadnego z objawów. Jedynym sposobem wyjścia z choroby jest specjalistyczne leczenie ze strony terapeutypsychiatry i dietetyka.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*