Trzeźwość za kółkiem

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:4/5]

Koniec starego i początek nowego roku to okres wzmożonego spożycia alkoholu przez społeczeństwo w tym także narażonych szczególnie na negatywny pływ kierowców.

Przy tej okazji warto zastanowić się nad kontrolą stanu trzeźwości swojego organizmu po spożyciu alkoholu czy dopuszcza możliwość kierowania pojazdu. Wraz z rozwojem i dostępnością urządzeń elektronicznych pojawiły się na rynku testery trzeźwości popularnie nazywane alkomatami.

Zadaniem alkomatu jest wykazanie wartości ilościowej etanolu, czyli alkoholu w wydychanym powietrzu, co z kolei pozwala określić zawartość alkoholu we krwi. Należy pamiętać że pomiar ten dokonywany jest pośrednio czyli nie dokonując pomiaru z krwi tylko wydychanego powietrza, co z kolei świadczy o tym, iż alkomat poda wartość miarodajną po spożyciu alkoholu po upływie kilku minut od samego spożycia. Alkohol trafia do płuc bezpośrednio z krwiobiegu, stąd bierze się ta różnica czasu.

Rodzaje Alkomatów

Alkomaty, które w tej chwili są dostępne pozwalają określić stężenie alkoholu w organizmie poprzez kilka rodzajów sensorów.

Pierwszy typ sensora to typ półprzewodnikowy. Charakteryzuje się on tą cechę, iż pod wpływem sygnału o wdmuchaniu alkoholu następuje zmiana rezystancji tego półprzewodnika. Poprzez tą różnicę wartość zostaje przetworzona i przeliczona na zawartość etanolu we krwi.

Typ ten posiada jednak wadę. Otóż nie wykrywa on tylko etanolu ale poddaje się na działanie również innym substancjom. Przez co możliwy jest przypadek przekroczenia dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi po dokonaniu np. płukania ust płynem odświeżającym.

Nieco droższe alkomaty posiadają już typ sensora elektrochemicznego. Ten z kolei jest znaczenie bardziej zaawansowany technologicznie przez co daje możliwość wykonania zdecydowanie bardziej dokładniejszego pomiaru. Zasada działania polega na tym, iż etanol trafiając przy badaniu do sensora zostaje utleniony przez co powstaje kwas octowy. Ten sam kwas docierając do anody komórki sensora wytwarza prąd. Wartość tego prądu z kolei jest przeliczana przez procesor alkomatu na wartość alkoholu. Zależność w tym wypadku jest oczywiście jasna. Im więcej alkoholu w wydychanym powietrzu tym większa wartość prądu i podwyższony wynik alkotestu. Porównując  te dwa typy z pewnością skuteczność przemawia po stronie typu drugiego szczególnie, że dodatkowo alkomat wyposażony w sensor elektromechaniczny nie jest podatny na inne substancje, takie jak np.: nikotyna, czy cząsteczki węgla.

czytaj  Erogan - jak z niego korzystać? gdzie go kupić, apteka, cena

Trzecim typem jest tzw. sensor laserowy inaczej zwany spektrofotometryczny. Typ ten działa w technologii  promieniowania podczerwieni. W praktyce każdy ze związków chemicznych pobiera promieniowanie o określonej częstotliwości. Czujnik, w który wyposażony jest taki alkomat mierzy poziom promieniowania na częstotliwości na jakiej wchłaniany jest etanol. Niestety tego typu alkomaty z racji ceny i stacjonarnej formy są stosowane głównie w komendach policji. Pomimo tego iż fizycznie pojawiły się tańsze i przenośnie odpowiedniki na tą chwilę są niestety i tak zbyt drogie dla prywatnego osoby. Natomiast alkomat ten sprawdza się doskonale w policyjnych komórkach przede wszystkim ze względu na szybkość działania co pozwala znacznie ograniczyć czas dokonywania pomiaru.

Jeżeli chodzi o przeliczenie wartości alkoholu podczas badania alkomatem możemy otrzymać przybliżoną wartość alkoholu we krwi. Do tego celu ustalono stosunek przeliczenia 2100:1.

co to oznacza? Jeżeli założymy, że w 1 litrze powietrza znajduje się 0.6 mg etanolu to w 1 litrze krwi będzie on wynosił około 1,26 promila

Rachunek: 0,6 *2100/1000 = 1,26

Ze względy na to iż opisywany alkomat mierzy pośrednio wartość stężenia alkoholu w organizmie nie stanowi dowodu w sprawach sądowych. Jest on oczywiście brany pod uwagę we wszelkiego rodzaju kolizjach i wykroczeniach drogowych, ale tylko w przypadku kiedy zostanie potwierdzony badaniem stężenia alkoholu we krwi kierującego.

Niektórzy z badanych kierowców twierdzą, że alkomat można oszukać. Tak jest to prawda, aczkolwiek błąd pomiaru działa zarówno na korzyść badanego jak i niekorzyść. Inny przypadek występuje wtedy gdy badany przebywa na prozie w niskiej temperaturze. Niska temperatura ma wpływ na stosunek alkoholu w wydychanym powietrzu i może nieznacznie zaniżyć wartość na sprzęcie pomiarowym max do 5%. Kilka głębokich, długich wdechów sprawi, iż nastąpi faktyczne przekłamanie.

Patrząc na ceny alkomatów to są one bardzo zróżnicowane. Największym powodzeniem cieszą się oczywiście najtańsze z sensorami półprzewodnika. Ceny tego typu alkomatów sięgają od 50 o 700 zł w zależności od modelu. Zdecydowanie droższe są te posiadające sensor elektrochemiczny, tutaj cena sięga nawet 7000 zł. Najdroższe nie opłacalne dla klientów są oczywiście laserowe, których ceny zaczynają się od 8000 zł w górę.

czytaj  Chocolite opinie-cena. Czy warto kupić ten produkt?

Stężenie alkoholu we krwi

Na dzień dzisiejszy dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi w Polsce wynosi 0,2 promila. Dane statystyczne są coraz to bardziej optymistyczne aczkolwiek ilość zatrzymanych pijanych kierowców w pierwszym półroczy roku 2012 to ilość 65 tys osób.

W niektórych europejskich krajach już wprowadzono przymus posiadania alkomatu w samochodzie. Czy w Polsce również będzie to możliwe? Czy będzie skutkować większa świadomością i mniejszą ilością zatrzymanych pijanych kierowców? Miejmy nadzieję, że tak.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*