Rodzaje i objawy bólu brzucha

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Na dole.

Objawy bólu brzucha z lewej strony na dole mogą być związane z zapaleniem uchyłków jelit, zapalenie przydatków, stany zapalne miednicy, nieswoiste zapalenia jelit, powłokami skórnymi. W pierwszej kolejności przy tego typu bólu należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzonym wywiadzie skieruje na dalsze leczenie do lekarza specjalisty.

Po lewej stronie zdrowie.

Ból brzucha może wpłynąć na stan naszego zdrowia. Ból brzucha z lewej strony wynika z chorób narządów wewnętrznych – z chorób przewodu pokarmowego, dróg moczowych, klatki piersiowej, jamy miednicy, mięśni ściany brzucha, kości ( żebra, kręgosłup, miednica), naczyń krwionośnych, nerwów, skóry.

W ciąży.

Występujący w czasie ciąży ból brzucha po lewej stronie może mieć związek z zaparciami lub ciążą pozamaciczną. W trakcie ciąży należy być pod stałą kontrolą lekarską. Jeżeli tylko pojawi się ból, trzeba skontaktować się z lekarzem, który po przeprowadzonym wywiadzie zaleci dalsze postępowanie.

Pod żebrami.

Bardzo często ból brzucha po lewej stronie pod żebrami pojawia się w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego po jedzeniu. Ból taki zwykle jest bólem krótkotrwałym i przechodzi po odpoczynku. Ból taki powoduje obkurczanie się jelit, wywołane zmniejszeniem przepływu krwi podczas wysiłku fizycznego. Aby ból się nie pojawiał należy zachować 2 godzinną przerwę przed wysiłkiem fizycznym po jedzeniu.

U dziecka.

Przyczyną bólu brzucha u dziecka po lewej stronie może być rozstrój żołądka lub zgaga. Ból taki oznacza, że dziecko zjadło coś co powoduje nadprodukcje kwasu żołądkowego. Zwykle ból ten umiejscowiony jest na środku lub po lewej stronie brzucha. Pokarmy które mogą powodować ból brzucha po lewej stronie to: mleko, orzechy, jagody, ryby, jajka, owoce cytrusowe, tłusta żywność.

Poniżej pępka.

Ból brzucha związany jest najczęściej z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego. Jeżeli ból umiejscowiony jest w okolicy pępka może oznaczać to, że źródłem bólu jest jelito cienkie, wyrostek lub prawa połowa jelita grubego.

Po alkoholu.

Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować bóle brzucha. Najczęstszą przyczyną takiego bólu jest: refluks żołądkowy, zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba pęcherzyka żółciowego, choroba wątroby, zapalenie trzustki, zapalenie górnego odcinka przewodu pokarmowego lub choroba wrzodowa w górnym odcinku przewodu pokarmowego. W przypadku wystąpienia bólu po spożyciu alkoholu należy całkowicie zaprzestać jego spożywania lub w przyszłości ograniczyć ilość wypijanego alkoholu.

czytaj  Dowiedz się jakie są typowe objawy u dzieci białaczki szpikowej

Po jedzeniu.

Pojawiający się ból brzucha po jedzeniu to zazwyczaj niestrawność. Powoduje ją bardzo często: palenie papierosów, zbyt dużo alkoholu i kofeiny, tłuste lub ostre potrawy, przejadanie się, jedzenie w pośpiechu i stresie, ćwiczenie zaraz po dużym posiłku. W przypadku wystąpienia takiego bólu należy pić dużo wody, unikać pokarmów stałych, należy unikać cytrusów, smażonych potraw. Można też sięgnąć po leki dostępne bez recepty, jeśli po lekach ból nie ustąpi należy zgłosić się do lekarza.

W okolicy pępka.

Często silny ból brzucha u dzieci w okolicy pępka jest objawem kolki pępkowej. Przyczynę tej dolegliwości zwykle powoduje stres, który występuje zwykle u dziecka przed ważnymi wydarzeniami. Kolka pępkowa zwykle spowodowana jest skurczem mięśni gładkich jelita grubego. Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka powoduje, że dziecko odczuwa silny ból brzucha i zgina się w pół. W trakcie bólu może występować u dzieci bladość i płaczliwość oraz wymioty lub nudności. Jeżeli u dziecka wystąpi właśnie ból brzucha zlokalizowany w okolicy pępka należy dziecko uspokoić, można podać herbatkę koperkową lub zrobić ciepłe okłady na brzuch.

Przyczyny.

Przyczyną bólu brzucha u dziecka mogą być czynniki organiczne spowodowane chorobą i psychogenne spowodowane stresem. Najczęstszą przyczyną takiego bólu są dolegliwości związane z układem pokarmowym. Najczęstszymi dolegliwościami powodującymi ból brzucha u dzieci są: zaparcia, zatrucia pokarmowe, zapalenie wyrostka robaczkowego, urazy brzucha, stres, zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, zakażenie układu moczowego, uwięźnięta przepuklina, skręt jelita cienkiego.

Po jedzeniu.

Występujące u dziecka bóle brzucha po jedzeniu mogą być przyczyną występowania pasożytów. Koniecznie należy wykonać badanie kału. Jeżeli diagnoza okaże się pozytywna należy zastosować kurację przypisaną przez lekarza. U dzieci może też występować ból brzucha po jedzeniu związany z przejedzeniem. Może mieć to związek z tym, że dzieci nie potrafią zachować umiaru np. w jedzeniu swoich ulubionych owoców ( śliwki, czereśnie). Przejedzenie może powodować ból brzucha u dziecka a ulgę może przynieść podanie kropli miętowych.

Po lewej stronie.

Ból brzucha występujący po lewej stronie u dziecka jest dość częstą dolegliwością. W większości przypadków ból ten jest nieszkodliwy ale czasami lewostronne bóle brzucha u dzieci mogą być objawem poważniejszych schorzeń. Między innymi ból brzucha po lewej stronie u dziecka może powodować zapalenie żołądka i jelit. Jest spowodowane przez wirus, który dostaje się do układu pokarmowego i może powodować nie tylko ból brzucha ale również wymioty, biegunkę i gorączkę. Lewostronne bóle brzucha u dziecka mogą powodować też zaparcia, problemy z jajnikami i skrętem jelita – zwykle te ostatnie 2 objawy mogą występować u starszych dzieci.

Wieczorem.

Wieczorny ból brzucha u dziecka może być spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego, kolką niemowlęcą lub stresem. Jeżeli dolegliwości będą częste należy zgłosić się po poradę do lekarza.

Po prawej stronie.

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha po prawej stronie u dziecka jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Częste objawy to: ostry ból w okolicy prawej strony brzucha, ciągły ból, gorączka, brak apetytu, wymioty, odmowa chodzenia. Jeżeli u dziecka wystąpią te objawy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

czytaj  Auresoil Sensi & Secure - Uwaga Oszustwo?!

Co podać.

Na ból brzucha u dziecka można podać krople miętowe, herbatkę miętową, leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jeżeli ból w dalszym ciągu nie będzie ustępował należy zasięgnąć opinii lekarskiej, który zaleci dalsze leczenie.

Po antybiotyku.

U dzieci może występować ból brzucha związany z leczeniem antybiotykiem. Należy w trakcie całej terapii antybiotykowej podawać leki osłonowe – probiotyki.

Rodzaje bólu:

W ciąży z lewej strony.

Ból brzucha w ciąży nie zawsze musi oznaczać coś złego. Najczęściej jest to objaw prawidłowy, który wskazuje, że dziecko rośnie i się porusza i tak jest w przypadku bólu brzucha w ciąży z lewej strony. Jest to objaw o charakterze fizjologicznym i jest związany z powiększaniem się rozmiarów macicy. Może się też zdarzyć, że ból brzucha będzie objawem niepokojącym. W każdym przypadku kiedy tylko pojawi się ból należy skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzonym wywiadzie określi przyczynę bólu oraz wyda diagnozę.

W ciąży w okolicy pępka.

Bardzo często ból brzucha w okolicy pępka w ciąży spowodowany jest tym, że podczas całej ciąży następuje rozciąganie się macicy. Objawy te są niepokojące, ale tylko wtedy jeżeli nie występują równocześnie żadne inne dolegliwości – np.: bóle podobne do bólu podczas miesiączki (krwawienie, plamienie). Powinno się też podczas najbliższej wizyty kontrolnej u ginekologa poinformować go o występujących objawach bólu brzucha w okolicy pępka.

W górnej części.

Ból brzucha w górnej części podczas ciąży może oznaczać zaawansowane zatrucie ciążowe (gestoza). Reakcja na tego typu ból brzucha powinna być natychmiastowa, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ból brzucha w górnej części w ciąży jest bardzo niebezpieczny, gdyż może stanowić realne zagrożenie życia matki i dziecka.

Przy chodzeniu.

Ból brzucha w ciąży zawsze jest niepokojącym objawem. Jeżeli ból pojawia się podczas chodzenia może oznaczać, że następuje rozluźnienie oraz rozciąganie więzadeł. Jest to związane z rozciąganiem się macicy na wskutek wzrostu dziecka. Ulgę w takim bólu może przynieść odpoczynek oraz oszczędniejszy tryb życia. Można też skorzystać z konsultacji lekarskiej, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z bólem.

W 1 trymestrze.

W 1 trymestrze ciąży następuje intensywny rozwój i wzrost dziecka. Z takim wzrostem dziecka związane jest poszerzanie się macicy. Macica podczas swojego rośnięcia rozciąga trzymające ja więzadła. Można wtedy odczuwać pełność w jamie brzusznej, uczucie ciągnięcia w pachwinach, lekkie skurcze macicy (podobne jak przed miesiączką). Bardzo ważne jest aby w 1 trymestrze ciąży nie bagatelizować żadnych objawów związanych z bólem brzucha. W 1 trymestrze ciąży dochodzi do około 4 procent poronień, dlatego też należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza z takimi objawami.

Na dole.

Każdy ból brzucha w trakcie ciąży może być objawem niepokojącym. Jeżeli ból ten jest nieregularny można być spokojnym. Wystarczy wtedy odpoczynek i sen. Natomiast jeżeli są to regularne bóle brzucha na dole należy udać się do lekarza.

Jak przed okresem.

Bardzo trudno jest sprecyzować który rodzaj bólu brzucha w ciąży jest niepokojący a który nie. Ważne jest aby podczas trwania całej ciąży być pod stałą kontrolą lekarską, który doradzi jak postępować. Szczególnie niepokojące są bóle występujące w początkowym okresie ciąży.

czytaj  Metody nie sprawdzone w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych.

Rodzaje bólu:

W ciąży z lewej strony.

Ból brzucha w ciąży nie zawsze musi oznaczać coś złego. Najczęściej jest to objaw prawidłowy, który wskazuje, że dziecko rośnie i się porusza i tak jest w przypadku bólu brzucha w ciąży z lewej strony. Jest to objaw o charakterze fizjologicznym i jest związany z powiększaniem się rozmiarów macicy. Może się też zdarzyć, że ból brzucha będzie objawem niepokojącym. W każdym przypadku kiedy tylko pojawi się ból należy skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzonym wywiadzie określi przyczynę bólu oraz wyda diagnozę.

W ciąży w okolicy pępka.

Bardzo często ból brzucha w okolicy pępka w ciąży spowodowany jest tym, że podczas całej ciąży następuje rozciąganie się macicy. Objawy te są niepokojące, ale tylko wtedy jeżeli nie występują równocześnie żadne inne dolegliwości – np.: bóle podobne do bólu podczas miesiączki (krwawienie, plamienie). Powinno się też podczas najbliższej wizyty kontrolnej u ginekologa poinformować go o występujących objawach bólu brzucha w okolicy pępka.

W górnej części.

Ból brzucha w górnej części podczas ciąży może oznaczać zaawansowane zatrucie ciążowe (gestoza). Reakcja na tego typu ból brzucha powinna być natychmiastowa, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ból brzucha w górnej części w ciąży jest bardzo niebezpieczny, gdyż może stanowić realne zagrożenie życia matki i dziecka.

Przy chodzeniu.

Ból brzucha w ciąży zawsze jest niepokojącym objawem. Jeżeli ból pojawia się podczas chodzenia może oznaczać, że następuje rozluźnienie oraz rozciąganie więzadeł. Jest to związane z rozciąganiem się macicy na wskutek wzrostu dziecka. Ulgę w takim bólu może przynieść odpoczynek oraz oszczędniejszy tryb życia. Można też skorzystać z konsultacji lekarskiej, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z bólem.

W 1 trymestrze.

W 1 trymestrze ciąży następuje intensywny rozwój i wzrost dziecka. Z takim wzrostem dziecka związane jest poszerzanie się macicy. Macica podczas swojego rośnięcia rozciąga trzymające ja więzadła. Można wtedy odczuwać pełność w jamie brzusznej, uczucie ciągnięcia w pachwinach, lekkie skurcze macicy (podobne jak przed miesiączką). Bardzo ważne jest aby w 1 trymestrze ciąży nie bagatelizować żadnych objawów związanych z bólem brzucha. W 1 trymestrze ciąży dochodzi do około 4 procent poronień, dlatego też należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza z takimi objawami.

Na dole.

Każdy ból brzucha w trakcie ciąży może być objawem niepokojącym. Jeżeli ból ten jest nieregularny można być spokojnym. Wystarczy wtedy odpoczynek i sen. Natomiast jeżeli są to regularne bóle brzucha na dole należy udać się do lekarza.

Jak przed okresem.

Bardzo trudno jest sprecyzować który rodzaj bólu brzucha w ciąży jest niepokojący a który nie. Ważne jest aby podczas trwania całej ciąży być pod stałą kontrolą lekarską, który doradzi jak postępować. Szczególnie niepokojące są bóle występujące w początkowym okresie ciąży.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*