Otyłość jako choroba cywilizacyjna.

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Otyłość uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dawniej była wyznacznikiem statusu społecznego, obecnie jednak jest utrudniającą życie przypadłością o niskiej tolerancji społeczeństwa, mimo że osób otyłych przybywa coraz więcej. Statystyki pokazują, że osób otyłych nieustannie przybywa, szczególnie w krajach o wysokim poziomie społecznym i łatwym dostępem do wszelkich form konsumpcjonizmu, takich jak Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada, część krajów Europy zachodniej i wielu innych. Szacuje się, że co druga osoba na świecie cierpi na znaczną nadwagę. Otyłość jest niebezpieczna, ponieważ może wywołać wiele chorób i schorzeń.

Otyłość to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, w znacznie większej ilości niż wskazują na to potrzeby fizyczne i fizjologiczne. O otyłości można mówić wtedy, kiedy tkanka tłuszczowa zajmuje 20% całkowitej masy ciała w przypadku kobiet, z kolei u mężczyzn jest to 25%. Nie każdy też tyje tak samo – istnieje schorzenie zwane otyłością brzuszną, czyli stan, w którym tkanka w znacznej części odkłada się w jamie brzusznej, co jest bardziej niebezpieczne i trudne do zredukowania niż równomiernie rozłożona tkanka, gdyż wtedy stanowi duże obciążenie dla organów, które po prostu obrastają tłuszczem.

choroby układu krążenia

Wiąże się z nią zwiększone ryzyko zachorowań na choroby układu krążeniacukrzycę typu IIbezdech senny, zwiększa się ryzyko pojawienia nowotworów, wystąpienia wylewów i zawałów, zwyrodnienie kości i stawówmiażdżyca. Istnieje również pojęcie otyłości patologicznej, czyli takiej, która uniemożliwia swobodne poruszanie się, czyli kalectwo. Osoby otyłe żyją krócej niż inni.

Przyczyn otyłości jest bardzo wiele, niektóre są bardziej złożone, mają podłoże psychiczne lub fizyczne. Najczęstszą przyczyną jest przekarmienie, czyli nadmierne spożywanie pokarmów o wysokim liczniku kalorycznym, przy zmniejszonej aktywności fizycznej. Kolejno figurują czynniki genetyczne, czyli otyłość przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiąże się to z dziedziczeniem zespołu chorób i wzmożonej potrzeby przyjmowania pokarmów, które jest zaburzone i dlatego objawia się ogromnym apetytem. Dzieci otyłych rodziców, lub mające otyłych dziadków mają więcej niż 50% szans na to, że również będą cierpieć na tę przypadłość. Następnym czynnikiem warunkującym powstawanie tkanki tłuszczowej jest czynnik biologiczny. Może to być uszkodzenie pewnych ośrodków mózgowych, na przykład uszkodzenie wzgórza lub jąder brzuszno – przyśrodkowych, które mogą wspomagać rozwój otyłości. Mózg odpowiada również za uzależnienie od jedzenia, funkcjonuje wówczas w taki sam sposób jak mózg narkomana lub alkoholika. Następnie można wymienić czynniki farmakologiczne, czyli przyjmowanie leków o związkach, które wywołują przyrost wagi. Są to między innymi leki antydepresyjne, przeciwlękowe i inne o działaniu psychotropowym, a także leki przeciwpadaczkowe, hormonalne i insulina. Rolę w przyroście wagi ma również nastrój. Osoby cierpiące na depresje zwiększają ryzyko utycia nie tylko poprzez zażywanie leków antydepresyjnych, ale również same cierpią na zaburzenia żywienia, które to zmuszają ich do niekontrolowanych napadów obżarstwa.

czytaj  Tabletki na odchudzanie – informacje ogólne.Co warto a co nie?!

Niestety, dużo łatwiej jest przybrać na wadze niż później pozbyć się jej. W przypadku otyłości należy zacząć od rygorystycznej, surowej diety. Bywa tak, że nim osoba otyła zacznie uprawiać sport musi zrzucić sporo kilogramów, aby uniknąć złamań i zwichnięć jakie powoduje nadmierne obciążenie. To znacznie wydłuża czas kuracji odchudzającej, jednak by zachować zdrowie należy się uzbroić w cierpliwość. Kuracja powinna być prowadzona pod okiem doświadczonego dietetyka i endokrynologa, a także kardiologa i ortopedę, którzy muszą nad wszystkim czuwać. Niekiedy jedynym, jednak ostatecznym, sposobem na pozbycie się otyłości jest operacja. Są dwie możliwości jej przeprowadzenia: może to być operacyjne zmniejszenie żołądka lub wsunięcie w niego specjalnego balona, do którego będzie trafiać jedzenie. Żołądek wtedy sam się zmniejsza i dostosowuje do rozmiaru balonu, a wtedy balon jest usuwany (również operacyjnie). Nie są to przyjemne metody, sama otyłość również, wręcz utrudnia życie. Warto zatem zawczasu dbać o siebie i dopilnować, aby nigdy nie dopuścić do takiego stanu.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 288 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*