Metody walki z cellulitem

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl

Cellulit jest uleczalny, lecz terapię należy rozpocząć w odpowiednim momencie i kontynuować przez dłuższy okres czasu. Kontynuacja leczenia jest absolutnie niezbędna, inaczej objawy mogą wkrótce powrócić. Celem terapii cellulitu jest pobudzenie krążenia krwi i limfy oraz metabolizmu w takim stopniu, by umożliwić usuwanie produktów ubocznych i zapobiegać zastojowi płynów w organizmie. Wystąpienie cellulitu w różnych partiach ciała jest powiązane z gromadzeniem tłuszczu, dlatego w niektórych przypadkach równocześnie z usuwaniem produktów ubocznych warto przyspieszyć rozkład tkanki tłuszczowej. Ten cel można osiągnąć poprzez miejscowe zabiegi (masaż światłem, próżniowy, ultradźwiękowy, mechaniczny lub manualny, elektrostymulacja), wmasowywanie kremów, roztworów i olejków na bazie naturalnej lub syntetycznej lub mezoterapia.
W celu uzyskania lepszych efektów wskazane jest zastosowanie całego cyklu leczenia. Zazwyczaj składa się on z 6-10 zabiegów – zależnie od zastosowanej metody lub stopnia zaawansowania cellulitu. Ponadto, w celu zwiększenia skuteczności terapii miejscowych zalecane są mieszanki z herbat, witaminy i składniki mineralne, suplementy diety oparte na ziołach o udowodnionej skuteczności antycellulitowej. W leczeniu domowym można wykorzystać naprzemienne gorące i zimne prysznice, łagodne złuszczanie skóry przy pomocy szorstkiej gąbki i użycia specjalnych kremów. Znowu nie powinniśmy zapominać o systematycznym leczeniu, które następuje po zakończonym leczeniu głównym. Aby osiągnąć bardziej widoczne i długotrwałe rezultaty, leczenie powinno być uzupełnione odpowiednią porcją codziennych ćwiczeń.

Ogólne zasady leczenia

Zasady tyczą się zabiegów w specjalnych placówkach Nie wykonujemy tego w domu!!
Pierwszym krokiem w leczeniu jest bardzo intensywny peeling skóry w celu jej oczyszczenia z martwej keratyny i zapewnienia lepszej penetracji składników aktywnych w głąb skóry. Do tego celu można użyć szorstkiej gąbki lub ręcznika, co jest zdecydowanie mechanicznym sposobem. Wiele firm dodaje do peelingów alfa-hydroksy-kwasy, tzn. łączą złuszczanie mechaniczne i chemiczne, co początkowo może wywoływać uczucie dyskomfortu, ponieważ właściwości pobudzające krążenie preparatu są bardzo silne. Zazwyczaj stosowane są preparaty w postaci ampułek (zawierające składniki aktywne w wyższych stężeniach) lub kremu czy żelu, które są wmasowane w skórę. Wszystkie te preparaty są intensywnymi stymulatorami metabolizmu, mogą też zawierać składniki tkanki łącznej, które rozkładają również tłuszcz. Substancje, poprawiające krążenie krwi i metabolizm, dostają się do układu krwionośnego i limfatycznego, a następnie zostają wydalone z organizmu przez nerki łącznie z produktami ubocznymi i rozpuszczoną tkanką tłuszczową. W celu uzyskania lepszej penetracji składników aktywnych do skóry kosmetyczki często stosują masaż limfatyczny. Zabieg może trwać od czterdziestu do dziewięćdziesięciu minut.

czytaj  Cienkie włosy.Przyczyny,objawy jak leczyć?

Masaż próżniowy

Jest to metoda podobna do stawiania baniek. Szklane bańki są umieszczane na powierzchni skóry z cellulitem. Powstałe w skórze zgrubienia zaczynają pękać pod wpływem zasysania. Komórki tłuszczowe rozpadają się, następnie dochodzi do zwiększonego ruchu komórek i przekrwienia, tak więc skóra staje się zaczerwieniona. Podczas terapii stosuje się substancję kontaktową, która sprawia, że bańki szklane stają się bardziej śliskie i łatwiej można wytworzyć podciśnienie. Zaleca się używanie żelu ze składnikami pobudzającymi metabolizm. Masaż (ssanie) jest bardzo silny. Dla tych osób, które poddają się temu zabiegowi stosunkowo rzadko i chciałyby uzyskać szybki efekt, jeden czy dwa sińce nie powinny być problemem – są dowodem wysokiej intensywności leczenia. Masaż próżniowy może również pobudzać odbudowę tkanki łącznej, ułatwiając w ten sposób uzyskanie bardziej napiętej i estetycznej linii ciała. Aby zmniejszyć stwardnienia skóry, masaż próżniowy można poprzedzić terapią ultradźwiękową, ponieważ przez pompę próżniową może być zasysana tylko miękka skóra. Metoda ta jest również odpowiednia do ujędrniania skóry.

Infrasauna

Infrasauna jest jedną z metod odtruwania, która ostatnio staje się coraz bardziej popularna. Z czterech stron sauny znajdują się ogrzewające tuby, emitujące promieniowanie podczerwone. Podczas gdy w tradycyjnych saunach fińskich temperatura może wzrosnąć do 70°C, w infrasaunie nie przekracza 40°C. Jest więc znacznie lepiej tolerowana i może być stosowana również przez te osoby, które cierpią na niektóre choroby serca. Mechanizm działania infrasauny jest następujący: pory skóry ulegają rozszerzeniu – promieniowanie podczerwone łatwo wnika głęboko pod skórę, aż do molekuł tłuszczu. Tutaj promienie rozluźniają produkty uboczne i toksyny, które następnie zostają usunięte z organizmu przez gruczoły potowe. Zimny prysznic wodny, zastosowany po skorzystaniu z infrasauny, korzystnie wpływa na krążenie.

Kabina na podczerwień jest bardzo skuteczna: jej główną zaletą jest to, że może być ustawiona w dowolnym miejscu. Podobnie jak w infrasaunie, do pobudzania metabolizmu i poprawy krążenia w skórze (a więc znacznego zwiększenia zużycia kalorii) stosuje się promieniowanie podczerwone. Może być zadowalającą metodą leczenia w przypadku łagodnej postaci cellulitu. Dobrze również rozgrzewa przed zastosowaniem innych typów leczenia i treningu mięśniowego, ponieważ zwiększa funkcje podporowe tkanek, a zatem skuteczność leczenia, co w tym momencie jest równocześnie opłacalne. Czasami jest używana przez sportowców w celu rozgrzania mięśni i złagodzenia uczucia sztywności (przez usuwanie kwasu mlekowego ze zmęczonych mięśni), jak również bólów stawów. Praktycznie nie ma ograniczeń do jej stosowania – wyjątkiem jest tylko wysoka gorączka oraz choroby nowotworowe.

czytaj  Max Lift opinie- forum, cena

Masaż falowy

Zmieniająca się, tzw. „przesuwająca się fala” przechodzi wzdłuż dolnej partii ciała pacjenta. Podczas tej terapii stosuje się również okłady pobudzające metabolizm. Ma to natychmiastowy efekt usuwający obrzęk limfatyczny w kończynach dolnych, ponieważ powierzchnia poddawana zabiegowi jest bardzo duża. Jest to skuteczny sposób usuwania pozostałości rozbitych komórek tłuszczowych, jak również doskonała metoda wspomagająca eliminację z organizmu substancji odpadowych – zwłaszcza jeśli pacjent nie przyjmuje wystarczających ilości płynów lub mięśnie i tkanka łączna, wzmacniające krążenie limfatyczne, są bardzo luźne.

Głęboki masaż ultradźwiękowy

Jest to jedna z najbardziej nowoczesnych terapii, znana również pod nazwą „rozpad tłuszczu za pomocą ultradźwięków”. Dzięki tej metodzie składniki odtruwające penetrują pod skórę, przyspieszając metabolizm komórkowy. Ponadto, stałe drganie fal ultradźwiękowych rozgrzewa komórki, pobudzając metabolizm w cellulitowych komórkach tłuszczowych. Jest to szczególnie skuteczna metoda leczenia, ściśle określonych miejsc cellulitu.

Urządzenie ultradźwiękowe wytwarza fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (1 MHz), które działają na określone miejsce organizmu poprzez membranową głowicę urządzenia, przesuwającą się wzdłuż powierzchni skóry. Fale dźwiękowe penetrują w głąb skóry na głębokość 4-6 cm i wytwarzają ciepło, które rozszerza naczynia żylne i kieruje przepływ krwi do miejsc docelowych. Przyspieszony obieg krwi dostarcza niezbędny tlen i składniki odżywcze oraz usuwa zgromadzone w komórkach produkty uboczne.
Wytworzone przez urządzenie ciepło rozluźnia zmagazynowane w tkance łącznej trudno rozpuszczalne złogi tłuszczu i toksyny oraz łagodzi ból i stany zapalne. Zmniejsza zwapnienie, rozluźnia napięte mięśnie i przyspiesza procesy gojenia.

Mezoterapia

To seria kilku zabiegów, które na ogół są przeprowadzane raz na tydzień. Przed rozpoczęciem mezoterapii, w każdym przypadku powierzchnia leczonej skóry zostaje znieczulona. Zwykle zabieg ten trwa około 1 godzinę. Specjalne składniki aktywne (m. in. takie jak kwas hialuronowy, kofeina czy cynk) są wstrzykiwane pod skórę do tkanki tłuszczowej, w podobny sposób, jak w akupunkturze. Substancje te mają za zadanie zwalczać czynniki, które są odpowiedzialne za pojawienie się objawów cellulitu, tzn. zgromadzone nadwyżki produktów ubocznych w tkance łącznej skóry i obrzęknięte komórki tłuszczowe. Pod koniec leczenia na powierzchnię skóry stosowany jest specjalny krem, który ma pomóc wchłonąć ewentualne wynaczynienia krwi. W przerwach pomiędzy dwoma zabiegami zalecane jest masowanie leczonej powierzchni specjalnym kremem przez 5-10 minut oraz wypijanie około 2 litrów wody dziennie.

czytaj  Domowe maseczki na twarz

Endermologia

To połączenie sterowanego komputerowo masażu mechanicznego i falowego, oddziałujących na głęboko położoną tkankę łączną. Ta jedna z najnowszych metod rozwinęła się we Francji. Jest również zwana terapią sylwetkową lub terapią modelującą figurę (rzeźbiącą). Jednocześnie zachodzą dwa zjawiska: powierzchnia skóry zaczyna być masowana elektronicznie sterowanymi wałkami, umieszczonymi w głowicy zabiegowej, podczas gdy pompa próżniowa naprzemiennie zasysa i wypuszcza tkankę skóry. Jest to metoda zalecana w przypadku bardzo wiotkiej tkanki łącznej i cellulitu drugiego lub trzeciego stopnia. Zabieg jest wykonywany w odpowiednim trykocie, aby nie dopuścić do uszkodzenia skóry. Urządzenie przesuwa się wzdłuż ciała kilka razy, podczas których rozpadają się grudki tłuszczu. Ten typ masażu pomaga również uwolnić się od stresu. Spowalnia proces starzenia skóry oraz czyni ją bardziej napiętą i elastyczną. Jest uważany za skuteczną terapię rozstępów (powstałych podczas okresu dojrzewania lub ciąży) oraz do leczenia tzw. „fartucha skórnego brzucha”.

Body wrapping

Poza masażem, innym możliwym sposobem leczenia cellulitu jest body wrapping, tzn. kompresyjne owijanie ciała. Preparat pobudzający metabolizm jest aplikowany na skórę, a następnie pacjent jest owijany „oddychającą” folią w celu wytworzenia odpowiedniego ciśnienia na całym ciele. Jeśli sposób owijania jest prawidłowy, ciśnienie powinno maleć w kierunku górnych partii ciała, natomiast powinno być wystarczająco wysokie w okolicy brzucha, nie przesuwając się w dół. Z drugiej strony, musi być wystarczająco niskie, by nie utrudniać oddychania i nie uciskać naczyń limfatycznych. W przypadku niewłaściwego owijania, pacjent może odczuwać ból wzdłuż żył i naczyń limfatycznych. Dokładny mechanizm działania tej metody nie jest poznany. Faktem jest, że średnica leczonego pola może stać się kilka centymetrów mniejsza.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*