Jaki ma wpływ na organizm przyjmowanie magnezu

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Magnez jest czwartym najbardziej obfitym minerałem w organizmie człowieka i bierze udział w ponad 300 procesach fizjologicznych. Między innymi uczestniczy w procesie przekazywania sygnałów w układzie nerwowym. Warto też wiedzieć, że jest ważny dla naszego zdrowia ponieważ jego jony odgrywają dużą rolę w utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia osmotycznego krwi oraz innych tkanek. Przyczynia się również do składu kości i zębów. Tak więc z dobrodziejstw jakie dostarcza magnez każdy element naszego organizmu – kości, nerwy, krew mniej lub bardziej korzysta.

Magnez B6.

Magnez B6 stosowany jest profilaktycznie, w celu uzupełnienia niedoboru magnezu lub zalecany jest w stanach wzmożonej drażliwości i podatności na stres, problemach z koncentracją, występowaniu tików, skurczów i drżenia mięśniowego, przy długotrwałym wysiłku fizycznym i psychicznym, częstym spożywaniu nadmiernej ilości kawy, herbaty oraz paleniu papierosów. Ponadto w przypadku ogólnego osłabienia organizmu magnez B6 działa jako element wspomagający.

Niedobór magnezu.

Obecnie na niedobór magnezu narażony jest praktycznie każdy z nas. Jest on wywoływany między innymi poprzez nawożenie chemiczne gleby związkami zawierającymi potas oraz stosowaniem coraz większej ilości konserwantów. Istnieją również inne powody. Są to: nadmierna ilość alkoholu, picie kawy w dużych ilościach, stres, spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów oraz stosowanie środków hormonalnych. Ponadto niedobór magnezu źle wpływa na pracę serca, a także zwiększa pobudliwość nerwowo-mięśniową. Dlatego należy dbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie.

Magnez a stres.

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, ale magnez i poziom stresu są ściśle związane. Oprócz tego, że wzmacnia kości i pomaga utrzymać je w dobrej kondycji, magnez również okazał się być wspaniałym „antystresowym agentem”. Magnez działa uspokajająco, przywraca dobre samopoczucie, pomaga zwalczyć objawy stresu i przemęczenia, poprawia koncentrację i funkcjonowanie układu nerwowego. Szczególnie polecany osobom odczuwającym rozdrażnienie czy zmęczenie jest preparat w postaci tabletek do ssania o smaku miętowym Magnez Stres.

czytaj  Jak powstaje astma? Czy zagraża ona każdemu dziecku z alergią?

Magnez dla dzieci.

Zjawiska nadpobudliwości, agresji, zmienności nastroju, braku koncentracji czy osłabienia pamięci występują obecnie u wielu dzieci. Tego typu zachowania nie zawsze występują z winy rodziców i wychowania czy schorzeń neurologicznych jak np. ADHD. Przyczyn możemy doszukiwać się również w zaburzeniach równowagi elektrolitowej dzieci i młodzieży, najczęściej objawiającej się niedoborem jednego z kluczowych pierwiastków jakim jest magnez. Dlatego najprostszą metodą na właściwy poziom magnezu u dzieci jest prawidłowa i zbilansowana dieta bogata w produkty zawierające znaczne ilości tego pierwiastka. Największe dawki magnezu występują w roślinach strączkowych (fasola, groch), warzywach zielonych (szpinaku) lub kakao i czekoladzie. Ważnym źródłem magnezu są też produkty mączne, a także w nieoczyszczony ryż, lub kasza (np. gryczana), płatki owsiane i nasiona (orzechy, migdały). Niestety pokarmy bogate w magnez, często nie należą do ulubionych pozycji w menu dzieci, dlatego w przypadku stwierdzonego niedoboru magnezu u dzieci możemy skorzystać z wielu preparatów magnezowych dostępnych na rynku np. Zdrovit Magnum Junior.

Magnez w ciąży.

Niedobór magnezu w okresie ciąży może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, między innymi: zatrucia ciążowego, stanu przedrzucawkowego, zbyt małego bądź zbyt powolnego przyrostu ciała dziecka, a niekiedy przedwczesnego porodu. Generalnie magnez musi znaleźć się w diecie ciężarnej ponieważ dodatkowo zapobiega on skurczom, biorąc udział w prawidłowym tworzeniu się tkanek płodu i jego kory mózgowej.

Magnez w tabletkach.

Bardzo dobrym rozwiązaniem uzupełnienia niedoboru magnezu jest przyjmowanie go w tabletkach. Sprzedawane są najczęściej bez recepty, jako suplement diety. Oczywiście należy go przyjmować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, ponieważ wszelkie nadużycia mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*