Jaka jest anatomiczna budowa mięśnia golenia

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Na goleni rozróżnia się trzy grupy mięśni działających głównie na staw skokowo-goleniowy. Niektóre ich przyczepy sięgają ku górze również na udo i biorą udział w ruchach stawu kolanowego. Inne schodzą również na stopę i palce powodując ich ruchy. Mięśnie układające się na stronie przedniej goleni noszą nazwę prostowników, grupę tylną stanowią zginacze, ostatnią grupę boczną tworzą mięśnie strzałkowe.

Mięsień brzuchaty łydki.

Mięsień brzuchaty łydki leży powierzchownie na stronie tylnej goleni i u osób nieotyłych wyraźnie zarysowuje się przez skórę. Składa się z dwóch głów, bocznej i przyśrodkowej, które rozpoczynają się na kości udowej mocnymi krótkimi ścięgnami bezpośrednio nad odpowiednimi kłykciami. Stąd obie głowy biegną ku dołowi i rozszerzając się tworzą dwa brzuśce, ograniczające dolną połowę dołu podkolanowego. Mięsień brzuchaty łydki jest mięśniem dwustawowym i poza działaniem wspólnym z mięśniem płaszczkowatym na staw skokowo- goleniowy zgina staw kolanowy w sposób zależny od położenia punktu stałego. Mięsień ten działa najsilniej przy stawie kolanowym wyprostowanym lub będącym w stadium prostowania. Stąd też dobre warunki dla jego maksymalnego skurczu powstają np. przy biegu czy skoku.

Mięsień strzałkowy długi.

Mięsień strzałkowy długi znajduje się w dolnej części kończyny dolnej. Przyczepy mięśnia umiejscowione są na kości podudzia oraz na dwóch wewnętrznych kościach stopy poprzez biegnące tam ścięgno. Rolą mięśnia jest prostowanie stopy w stawie skokowym. Ponadto mięsień strzałkowy długi współpracuje z mięśniami strzałkowymi.

Mięsień płaszczkowaty.

Mięsień płaszczkowaty umiejscowiony jest pod mięśniem brzuchatym łydki, rozpoczynając się długą łukowatą linią przyczepu, biegnącą od górnej części powierzchni tylnej strzałki, przez głowę strzałki, łuk ścięgnisty między kośćmi goleni, następnie na kresie podkolanowej kości piszczelowej i w końcu na brzegu przyśrodkowym części środkowej trzonu tej kości. W dolnej części goleni mięsień płaszczkowaty przechodzi w ścięgno piętowe, czyli ścięgno Achillesa, w skład którego wchodzi również ścięgno mięśnia brzuchatego. Mięsień płaszczkowaty jest silnym zginaczem stawu skokowo – goleniowego (skokowo – górnego).

czytaj  Ból głowy przyczyny-objawy-co brać?

Mięsień piszczelowy przedni.

Mięsień piszczelowy przedni to rozciągający się wzdłuż kości piszczelowej mięsień podudzia. Jego przyczepy początkowe są to: kłykieć boczny kości piszczelowej i górna połowa lub dwie trzecie powierzchni bocznej kości piszczelowej. Natomiast przyczep końcowy stanowi kość klinowata przyśrodkowa stopy i pierwsza kość śródstopia. Czynności mięśnia piszczelowego przedniego polegają na zginaniu grzbietowo stopy i odwracaniu jej. Mięsień piszczelowy przedni unerwiony jest przez nerw strzałkowy przedni.

Mięsień strzałkowy krótki.

Mięsień strzałkowy krótki znajduje się w dolnej części kończyny dolnej. Jego przyczepy umiejscowione są na kości strzałkowej podudzia, a także na zewnętrznej kości stopy. Funkcja mięśnia strzałkowego krótkiego polega na prostowaniu stopy w stawie skokowym.

Mięsień prostownik długi palców.

Mięsień prostownik długi palców leży obok mięśnia piszczelowego przedniego i oddzielony jest od niego błoną ścięgnistą. Mięsień zgina stopę grzbietową i nawraca oraz prostuje palce.

Mięsień prostownik długi palucha.

Mięsień prostownik długi palucha umiejscowiony jest w głębi pomiędzy mięśniem piszczelowym przednim, a prostownikiem długim palców. Jego górny odcinek jest przykryty przez dwa poprzednie mięśnie i dopiero w dolnej części goleni wychodzi on między ich ścięgnami na powierzchnię. Jego ścięgno biegnie pod troczkami prostowników w kierunku podstawy paliczka dalszego palucha, do której się przyczepia, gdyż paluch nie posiada rozcięgna grzbietowego. Mięsień prostownik długi palucha prostuje paluch i stopę.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 328 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*