Jak wyglądaj objawy świnki u dzieci i dorosłych?

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Objawy świnki.

Świnka, czyli nagminne zapalenie ślinianek lub też zapalenie przyusznic jest chorobą wirusową. Przekazywana drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni (np. pijąc z jednej butelki, dzieląc się kanapką itp.) w trakcie trwania w większości swoich przypadków charakteryzuje się raczej łagodnym przebiegiem. Czas, który mija od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów (okres wylęgania) jest bezobjawowy i trwa od kilkunastu, nawet do dwudziestu paru dni. Główne objawy świnki to: zapalenie i bolesny obrzęk jednej lub dwóch ślinianek przyusznych, czasami podjęzykowych lub podżuchwowych. Objawom może towarzyszyć podwyższona temperatura (do 39º) i ból głowy, utrata apetytu, bóle mięśni, ogólne rozbicie i osłabienie, często pojawiające się jeszcze przed powiększeniem gruczołów.

Powikłania.

Pomimo że wirus świnki zwykle ma łagodny przebieg może spowodować poważne powikłania, wynikające z przenikania wirusa do innych tkanek i narządów i rozwoju stanu zapalnego. Pojawia się wówczas gorączka, silne bóle głowy, nudności, czy wymioty oraz ból w obrębie zaatakowanego narządu. Wśród poważnych powikłań świnki należy wymienić: zapalenie opon mózgowych, trzustki, jąder, mózgu. Świnka jest też groźna dla kobiet w okresie ciąży, bo może być powodem poronienia.

U dzieci.

Świnka jest dziecięcą zakaźną chorobą wirusową. Rzadko atakuje niemowlęta i dzieci do drugiego roku życia, ale zakażenia nie można wykluczyć, jeżeli dziecko miało kontakt z osobą chorą. Pierwszymi objawami świnki u dzieci jest gorączka sięgająca nawet 39 stopni, zaczerwienienie jamy ustnej, drażliwość, ból podczas połykania, mówienia, przeżuwania lub picia napojów, brak apetytu i ból głowy. Aby skutecznie zapobiec narastającym objawom świnki, dziecko bezwzględnie powinno pozostać w domu do czasu wyzdrowienia, unikać „przeciągu”, by nie doprowadzić do przewiania obrzęków, a najlepiej owinąć czymś miękkim okolice uszu i szyi. Zastosować ciepłe okłady na zmienione miejsca. Starać się obniżyć gorączkę metodami naturalnymi,w przypadku nie ustąpienia gorączki podawać lek w syropie na obniżenie temperatury. Jeżeli rodzice zauważą u dziecka powyższe objawy świnki, powinni niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

czytaj  Xpower - Opinie, Cena, Działanie, Allegro

U dorosłych.

Podobnie jak w przypadku dzieci u osób dorosłych świnka przebiega podobnie (m.in. złe samopoczucie, ogólne rozbicie i lekko podniesiona temperatura). Po kilku dniach temperatura wzrasta, pojawia się obrzmienie i ból ślinianek. Wirus świnki niekiedy wywołuje także zapalenie ucha środkowego, a czasem zapalenie trzustki i tarczycy. Ponadto u mężczyzn może spowodować zapalenie jąder, którego efektem może być niepłodność.

W ciąży.

W okresie ciąży zachorowanie na świnkę może wyzwolić skurcze macicy, co w konsekwencji może być przyczyną poronienia w pierwszym trymestrze ciąży lub przedwczesnego porodu. Kobieta w ciąży w tym okresie powinna szczególnie być wyczulona na pierwsze objawy (tj. wysoka temperatura, brak apetytu, ból ucha, ćmiące, uporczywe bóle w okolicy ślinianek). Podjęcie szybkiego leczenia może zahamować rozwój choroby i tym samym sprawić, że nie będzie ono miało złego wpływu na ciąże.

Leczenie świnki.

W zapobieganiu profilaktycznie zachorowania na świnkę obecnie jest stosowana szczepionka wykonywana po raz pierwszy w okresie między 13, a 14 miesiącem życia i po raz drugi, jako dawkę przypominającą, gdy dziecko ma już ukończone 7 lat. Leczenie świnki głównie polega na zwalczaniu objawów. W przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury zaleca się podanie doustnych środków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych łagodzących odczuwalny przez chorego ból mięśniowy. Niezbędne jest podawanie dużej ilości płynów, zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, unikanie wysiłku i leżenie w łóżku do ustąpienia objawów. W poważniejszych przypadkach zaleca się pozostanie w domu jeszcze kilka dni po infekcji.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*