Jak pozbyć się rozstępów?

twojnajlepszyszpital.pl/
twojnajlepszyszpital.pl/
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Na skutek nadmiernego i gwałtownego rozciągania się skóry dochodzi do zrywania włókien kolagenowych. Nie jest to proces bolesny, jednak jego występowanie objawia się pojawieniem rozstępów. Są to nieestetyczne prążki, które potrafią stać się jednym z najbardziej poważnych kompleksów. Dlatego też każdy chce zlikwidować ten defekt.

Zastanawiasz się, jak pozbyć się rozstępów? Poszukujesz sposobów zarówno na czerwone, jak i na białe prążki? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad, dzięki którym wreszcie zapomnisz o swoim koszmarze – brzydkich rozstępach, które nie pozwalają Ci poczuć się atrakcyjnym człowiekiem.

Jak pozbyć się rozstępów w fazie zapalnej?

Faza zapalna rozstępów objawia się występowaniem czerwonych – bardzo widocznych prążków. Choć wtedy rozstępy wydają się być największym problemem, tak naprawdę można szybko się z nimi uporać. Co więcej, wcale nie trzeba na to wydawać swoich wszystkich oszczędności. Tym bardziej, że na czerwone rozstępy bardzo często pomagają dobre kosmetyki. Niekiedy jednak warto również wspomóc się odpowiednimi zabiegami kosmetycznymi.

Kosmetyki na rozstępy

Jeżeli zastanawiasz się, jak pozbyć się rozstępów za pomocą kosmetyków, przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę ich skład. Tylko obecność określonych (przydatnych do walki z prążkami) substancji jest w stanie zagwarantować wysoką skuteczność specyfików. Dobrze, jeśli w kosmetykach znajdują się przede wszystkim te składniki, które przyczyniają się do pobudzenia produkcji kolagenu – włókna białkowego, odpowiadającego za wytrzymałość i elastyczność skóry. Dzięki temu prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych prążków jest niewielkie. Ponadto w składzie kosmetyków walczących z czerwonymi rozstępami powinny pojawić się substancje odpowiadające za rozjaśnienie ciemnych pasm oraz wygładzenie skóry. Dzięki temu nabiera ona jednolitego kolorytu, a prążki nie są wyczuwalne w dotyku.

czytaj  Zapalenie spojówek

Wybierając kremy na rozstępy weź pod uwagę przede wszystkim te, które cieszą się najlepszymi opiniami (np. Revitol Stretch Mark, który w rankingach zajmuje wysokie pozycje).

Kosmetyczne zabiegi na rozstępy

Zastanawiając się, jak pozbyć się rozstępów w fazie zapalnej, możesz wziąć pod uwagę kilka zupełnie nieinwazyjnych, a więc i bezbolesnych zabiegów kosmetycznych. Ich atutem jest również niska cena, dzięki czemu w zasadzie większość osób będzie mogła sobie na nie pozwolić.

W walce z czerwonymi rozstępami przydatna może okazać się mikrodermabrazja (diamentowa lub korundowa). Oba zabiegi polegają na mechanicznym złuszczanie martwych komórek naskórka (warstwa po warstwie). W przypadku mikrodermbrazji złuszczenie odbywa się dzięki specjalnej głowicy diamentowe, zaś w przypadku mikrodermabrazji korundowej – drobinkami korundu. Dodatkowym walorem jest fakt, że zabieg ten nie tylko wygładza skórę, ale również stymuluje syntezę kolagenu.

Dobre efekty przynosi również peeling chemiczny z zastosowaniem kwasu glikolowego. Substancja ta, ze względu na swoje właściwości złuszczające, przyczynia się do pobudzenia procesów regeneracyjnych oraz procesów prowadzących do odnowy komórkowej.

Jak pozbyć się rozstępów w fazie bliznowacenia?

Z fazą bliznowacenia mamy do czynienia wtedy, gdy rozstępy zaczynają bledną – przypominają jasnoperłowe blizny. Okazuje się, że choć prążki są mniej widoczne, znacznie trudniej je usunąć. Zwykle tutaj nie wystarczą już same kremy na rozstępy (większość w zasadzie nie przynosi żadnych efektów, poza kilkoma wyjątkami, np. Dermology Stretch Mark, Revitol Stretch Mark). Oznacza to, że podstawą są odpowiednie zabiegi z zakresu dermatologii oraz medycyny estetycznej.

Kosmetyki na białe rozstępy

Jak już wyżej zostało wspomniane, większość preparatów kosmetycznych nie będzie działać – tzn. nie będzie skutecznych w walce z białymi rozstępami. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy z nich rezygnować. A to dlatego, że aplikowanie takich specyfików pozwoli przede wszystkim na zapobiegnięcie ponownego pojawiania się prążków.

czytaj  Objawy kleszczowego zapalenia mózgu

Zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej

Zastanawiając się, jak pozbyć się rozstępów w fazie bliznowacenia, warto wziąć pod uwagę zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i dermatologii estetycznej. Niektóre z nich są dość inwazyjne, jednakże pozwalają na maksymalne zmniejszenie widoczności nieestetycznych prążków.

Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań jest dermabrazja laserowa. Choć jest ona zabiegiem „bezkrwawym”, przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym – ze względu na bolesność. Istotą kuracji jest „odparowanie” uszkodzonych komórek, w efekcie czego dochodzi do intensywnego pobudzenia procesów regeneracyjnych. Po kilku tygodniach zaczyna pojawiać się świeży naskórek, który pozbawiony jest nieestetycznych prążków.

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się rozstępów, zacznij działać jak najszybciej. Uciekający czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem, bo zamiast pokonać prążki kremami, trzeba będzie wziąć pod uwagę przede wszystkim kosztowne zabiegi.

 

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 328 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*