Jak jest zbudowany i jak spełnia rolę żołądek

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Żołądek stanowi workowate rozszerzenie przewodu pokarmowego, które ma do spełnienia dwa zasadnicze zadania. Stanowi zbiornik pokarmu i jest narządem wydzielniczym wytwarzającym kwas solny i enzymy. Żołądek położony jest w lewym podżebrzu i w środkowym nadbrzuszu. Jego kształt uzależniony jest w dużym stopniu od wypełnienia pokarmem, okresu trawienia i stanu mięśniówki.  W skład budowy żołądkawchodzi część wpustowa, dno, trzon i część odźwiernikowa. Ponadto w żołądku zachodzi trawienie białek. Wydzielany przez żołądek sok żołądkowy zawiera enzymy trawienne: podpuszczkę i pepsynę, które są aktywowane przez kwas solny (także wydzielany przez żołądek).

Wcięcie wpustowe.

Wcięcie wpustowe występuje pomiędzy przełykiem, a dnem żołądka.

Dno żołądka.

Zaokrąglona, obszerna część żołądka znajdująca się na lewo i ku górze od wpustu nazywa się dnem żołądka. Dno umieszczo­ne jest pod lewą kopułą przepony.

Krzywizna większa.

Krzywizna większa żołądka jest wypukła i znacznie dłuższa od krzywizny mniejszej. Skierowana w stronę prawą i ku tyłowi w kierunku kręgosłupa.

Trzon żołądka.

Trzon żołądka, to największa (środkowa) część żołądka, która od dołu graniczy z częścią odźwiernikową, natomiast od góry z dnem i wpustem żołądka.

Część odźwiernikowa.

Część odźwiernikowa jest długim kanałem na końcu, którego znajduje się ujście żołądka do dwunastnicy, czyli odźwiernik. W częściodźwiernikowej umiejscowiony jest mięsień zwieracz odźwiernika, którego skurcze regulują opróżnianie żołądka.

Odźwiernik.

Odźwiernik stanowi fragment żołądka zaopatrzony w okrężny mięsień gładki zwany zwieraczem, łączący ten narząd z dalszym odcinkiem układu pokarmowego – dwunastnicą. W obrębie odźwiernika u osób dorosłych mogą wystąpić owrzodzenia (w przebiegu choroby wrzodowej) ze zwężeniami bliznowatymi lub rak. Natomiast u niemowląt najczęstszą zmianą jest wrodzony przerost odźwiernika.

czytaj  Budowa i rola ucha ludzkiego

Krzywizna mniejsza.

W żołądku rozróżniamy dwie ściany, przednią zwró­coną ku przodowi, dołowi i ku stronie lewej, oraz ścianę tylną, skierowaną ku tyłowi, górze i ku stronie prawej. Ściany te łączą się ze sobą u góry wzdłuż wklęsłej tzw. krzywizny mniejszej.

Błona śluzowa.

Błona śluzowa to wewnętrzna warstwa żołądka, skierowana ku jego światłu. Jest ona miękka, dosyć gruba, barwy szaroróżowej, najgrubsza w okolicy odźwiernikowej, natomiast najcieńsza w obrąbie dna. W pustym żołądku błona śluzowa jest silnie pofałdowana. Fałdy te krzyżują się ze sobą w różnych kierunkach i jedy­nie w obrębie krzywizny mniejszej występują trzy lub cztery stałe fałdy podłużne, ciągnące się od wpustu do odźwiernika. Powierzchnię błony śluzowej żołądka pokrywa nabłonek jednowarstwowy walcowaty. Na powierzchni tej przy nie wielkim powiększeniu można dostrzec liczne punkcikowate ujścia gruczołów żołądkowych, tzw. dołeczki żołądkowe. W żołądku rozróżniamy dwa rodzaje gruczołów: gruczoły żołądkowe właściwe i gruczoły odźwiernikowe.

Błona mięśniowa.

Błona mięśniowa składa się z pęczków mięśni gładkich. Zbudowana jest z trzech warstw. Warstwa zewnętrza zawiera pęczki mięśniowe ułożone podłużnie, najgęściej skupione na krzywiźnie większej i mniejszej. Natomiast środkowawarstwa błony mięśniowej składa się z pęczków o przebiegu okrężnym. W ścianie odźwiernika mięśniówka okrężna grubieje bardzo znacznie tworząc tam mię­sień zwieracz odźwiernika. Niekompletną warstwę wewnętrzną stanowią włókna skośne, które wychodzą z warstwy okręż­nej mięśniówki przełyku i rozchodzą się wachlarzowato na obie ściany żołądka.

Błona surowiczna.

Błona surowicza jest częścią otrzewnej, która pokrywa cały żołądek poza wąskim pasem wzdłuż jego krzywizn.

Wpust żołądka.

Wpust żołądka to otwór stanowiący ujście przełyku do żołądka. Położony jest na wysokości X kręgu piersiowego w pozycji leżącej lub o jeden krąg niżej w pozycji stojącej.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 288 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*