Gdzie się znajduje i jak działa błonnik pokarmowy

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Błonnik pokarmowy stosowany zamiennie z określeniem włókno pokarmowe stanowi kompleks substancji pochodzenia roślinnego, które nie są trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym człowieka. Wyróżniamy dwie główne frakcje błonnika: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. W skład tych frakcji wchodzą między innymi celuloza, hemicelulozy, pektyny, gumy, śluzy, ligniny i kutyny. Pomimo tego, że sam błonnik nie jest trawiony i nie dostarcza organizmowi żadnych składników odżywczych, jego obecność w naszej diecie jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, a także zdrowia całego organizmu.

W czym jest błonnik pokarmowy.

Głównym źródłem błonnika pokarmowego są rośliny. Wszystkie rośliny posiadają błonnik pokarmowy, jednak niektóre mają go nie dużo, a znowu inne mogą być bogate zarówno w błonnik rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny. Ponadto zawartością błonnika mogą różnić się nawet poszczególne części jednej rośliny np. skórka śliwki jest źródłem błonnika nierozpuszczalnego, a jej miąższ błonnika rozpuszczalnego. Błonnik nierozpuszczalny znajdziemy w żywności pełnoziarnistej, otrębach pszennych, jęczmiennych czy kukurydzianych, orzechach, nasionach dyni, słonecznika czy sezamu, skórce ziemniaków, niektórych owocach (malinach, agreście, kiwi, awokado i bananach)oraz warzywach takie jak: kalafior, kapusta, szpinak i pomidory. Natomiast błonnik rozpuszczalny występuje w roślinach strączkowych (fasoli, soi), owies, owoce i soki, takie jak: śliwki, banany, miąższ jabłek i gruszek, morele, brzoskwinie, niektóre warzywa: brokuły, karczochy, kalarepa, marchew, ziemniaki, cebula.

Błonnik pokarmowy w proszku.

W aptekach dostępny jest również błonnik pokarmowy w formie proszku, który może być dodawany do mleka, wody, czy jogurtu np. Colon C, Normolax Regular, Laxinat, Jeliton, Xenea Błonnik, Xenea Regular Slim.

Funkcje błonnika pokarmowego.

Funkcje jakie spełnia błonnik pokarmowy w naszym organizmie uzależnione jest w dużej mierze od rodzaju błonnika. Rozpuszczalna frakcja błonnika stabilizuje poziom cukru we krwi i obniża poziom cholesterolu. Natomiast frakcja nierozpuszczalna błonnika pokarmowego zapobiega zaparciom i bólom towarzyszącym hemoroidom, gdyż rozrzedza masę kałową, przez co łatwiej wydalić ją z organizmu. Wspólna funkcją i zarazem bardzo istotną zarówno błonnika rozpuszczalnego jak i nierozpuszczalnego jest oczyszczenie organizm z toksyn, kwasów żółciowych, metali ciężkich, a nawet substancji rakotwórczych. Ponadto pożądaną funkcją błonnika pokarmowego jest jego nieoceniona pomoc w walce z otyłością. Przechodząc przez przewód pokarmowy wchłania wodę, w wyniku czego pęcznieje, zwiększa swoją objętość i wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu.

czytaj  Ból w stawach kolanowych i biodrowych

Błonnik pokarmowy w tabletkach.

Błonnik pokarmowy w postaci tabletek ( np. Dicoman, Laxinat, Humavit Multi Błonnik) może być stosowany nawet codziennie, stanowiąc uzupełnienie każdej diety..

Produkty błonnika pokarmowego.

Dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie są w stanie każdego dnia dostarczać błonnika pokarmowego z produktów naturalnych, są preparaty dostępne w aptece bez recepty. Może to być błonnik w proszku, a także błonnik w tabletkach lub tabletkach do żucia. Bardzo ważne jest aby w trakcie stosowania błonnika zarówno w pod postacią proszku czy tabletek dostarczać do organizmu co najmniej szklankę wody, dzięki czemu produkty błonnika pokarmowego w pełni będą spełniać swoją funkcję.

Cena błonnika pokarmowego.

Obecnie na naszym rynku, w bardzo zróżnicowanych cenach można nabyć preparaty zawierające w swoim składzie błonnik pokarmowy.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 288 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*