Funkcje i budowa krwi człowieka

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Podstawową funkcją naszej krwi jest dostarczenie tlenu oraz substancji odżywczych do poszczególnych komórek. Krew zbudowana jest z osocza i dwóch głównych typów komórek – czerwonych i białych krwinek. Krwinki czerwone zawierają substancję zwaną hemoglobiną, która dostarcza tlen do wszystkich komórek ciała. Białych krwinek jest znaczenie mniej niż czerwonych. Ich zadaniem jest walka z bakteriami i wirusami atakującymi nasz organizm . Komórki krwi posiadają jeszcze niewielkie cząsteczki zwane płytkami krwi, które powodują, że krew krzepnie, kiedy się skaleczymy.

Osocze krwi.

Osocze to płyn otaczający składniki morfotyczne krwi (płytki krwi, leukocyty, erytrocyty). Osocze jest bladożółtej barwy i lepkiej konsystencji, a jego głównym składnikiem jest woda zajmująca, aż 90 % . To właśnie w niej rozpuszczone są liczne substancje tj. czynniki krzepnięcia krwi, białka niszczące patogeny, substancje odżywcze, sole, związki mineralne, dwutlenek węgla, hormony oraz substancje odpadowe, które pomagają w utrzymaniu ciała w równowadze chemicznej.

Płytki krwi (trombocyty).

Płytki krwi czyli trombocyty, są bardzo małymi komórkami jądrzastymi, posiadającymi duże znaczenie dla procesu krzepnięcia krwi. Płytki krwi są produkowane z bardzo dużych komórek krwi znajdujących się w szpiku kostnym, zwanych megakariocytami. Funkcja megakariocytów polega na wspomaganiu krzepnięciu krwi, a co za tym idzie na naprawie przerwanych naczyń krwionośnych.

Krwinki czerwone (erytrocyty).

Krwinki czerwone, inaczej erytrocyty, to największa grupa składników morfotycznych krwi. Posiadają kształt dwuwklęsłego dysku, dzięki czemu powiększa się powierzchnia dla absorpcji tlenu. Podstawowym składnikiem krwinek czerwonych jest hemoglobina o barwie czerwonej. U człowieka miejscem tworzenia się krwinek czerwonych (erytrocytów) jest szpik czerwony, który wypełnia przestrzenie pomiędzy beleczkami kości płaskich i krótkich. Odmienność erytrocytów od innych komórek polega na tym, że posiadają jądro komórkowe, które zaliczane jest do podstawowych składników każdej komórki. Czas przeżycia każdej komórki to około 100 dni. Ich szczególną rolą jest pobieranie tlenu w płucach i rozprowadzanie go do komórek całego ciała.

czytaj  Budowa i rola oka ludzkiego

Krwinki białe (leukocyty).

Krwinki białe znane jako leukocyty to niewielka grupa w porównaniu do krwinek czerwonych czyli erytrocytów. Leukocyty są to komórki przeważnie większe od krwinek czerwonych, lecz jest ich mniej – jedna krwinka biała przypada na 600 czerwonych, ale w razie zapotrzebowania w organizmie człowieka są ich zapasy. Krwinki czerwone znajdują się w szpiku kostnym, węzłach chłonnych oraz w śledzionie. Ich zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed bakteriami oraz wirusami. Leukocyty podzielone są na kilka rodzajów: granulocyty, limfocyty i monocyty. Normy leukocytów we krwi dorosłego człowieka to 4000-10000 leukocytów/mm3.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*