Dowiedz się jakie są typowe objawy kamicy żółciowej

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Objawy.

Przebieg kamicy pęcherzyka (woreczka) żółciowego ma często zupełnie bezobjawowy przebieg, lecz zdarza się, że jest wykrywana zupełnie przypadkowo przy okazji innych badań. Najczęstszym objawem kamicy żółciowej jest ból z reguły dość silny, umiejscowiony po prawej stronie i utrzymujący się nawet do kilku godzin. Najczęściej występuje po zjedzeniu tłustego, obfitego posiłku. Z reguły powoduje go kamień który utknął w przewodzie żółciowym. Z atakami kolki żółciowej najczęściej współwystępują nudności, wymioty, zgaga, uczucie „pełności” odczuwane w górnej części brzucha.

Przyczyny.

Przyczynami powstania kamicy żółciowej są: powiększony poziom cholesterolu we krwi, spożywanie tłustych i ciężkostrawnych potraw, otyłość, cukrzyca, uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie niektórych leków, wiek po 60 roku życia, płeć (kamicę częściej spotyka się u kobiet niż u mężczyzn i raczej dojrzałych niż młodych ), stosowanie niektórych kuracji hormonalnych.

Kamica żółciowa – dieta.

Dieta w przypadku kamicy żółciowej opiera się szczególnie na ograniczaniu spożycia kawy oraz czarnej herbaty, a zastąpieniu ich naparami ziołowymi, niegazowaną wodą mineralną lub sokami owocowymi. Bardzo ważne jest aby unikać potraw tłustych, smażonych i duszonych, a dietę wzbogacić w produkty bogate w błonnik . Nie wolno najadać się do pełna, lepiej spożywać mniejsze porcje posiłków. Oczywiście wszelkiego rodzaju używki (alkohol, papierosy), również należy odstawić całkowicie, ponieważ nie są wskazane.

Operacja.

W chwili obecnej stosuje się dwie metody leczeniaoperacyjnego pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy żółciowej. Operacją metodą laparoskopową oraz standardową metodę polegającą na cięciu pod prawym łukiem żebrowym, ale stosowana już tylko w przypadku występowania przeciwwskazań do metody laparoskopowej.

Laparoskopia.

Laparoskopowa operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego z powodu kamicy żółciowej to mało inwazyjna metoda polegająca na wykorzystaniu mikrokamery i zestawu mikronarzędzi do wykonywania zabiegów operacyjnych powłok jamy brzusznej przy rezygnacji z tradycyjnego rozległego nacinania powłok. Warto podkreślić, że metoda laparoskopowa w leczeniu kamicy żółciowej jest bardzo dobrze tolerowana przez chorych.

czytaj  Linie i zmarszczki

Kamica żółciowa – leki.

Leczenie farmakologiczne kamicy żółciowej opiera się przede wszystkim na zażywaniuleków przeciwbólowych oraz rozkurczowych, a także na stosowaniu leków rozpuszczających kamienie żółciowe.

U dzieci.

Dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie kamicy żółciowej są dzieci z nadwagą lub otyłością w porównaniu do rówieśników z prawidłowym wskaźnikiem masy ciała.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*