Dowiedz się jakie są objawy i metody leczenia czerniaka złośliwego młodzieńczego i oka

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Czerniak złośliwy.

Czerniak złośliwy jak sama nazwa wskazuje należy do najzłośliwszych nowotworów. Zwykle umiejscowiony jest na skórze, ale może również powstawać w obrębie błony śluzowej przewodu pokarmowego albo błony naczyniowej gałki ocznej. Ten typ nowotworu charakteryzuje się dużą skłonnością do licznych przerzutów i podatnością na wszelkie metody leczenia. Czynnikami predysponującymi do zachorowania na czerniaka złośliwego: jasne włosy i skóra, niebieskie tęczówki, genetyczne predyspozycje, skłonność do oparzeń słonecznych lub już przebyte oparzenia słoneczne. Objawy, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie i skłonić nas do natychmiastowego podjęcia działania to: powiększenie się znamienia, zmiana kształtu, granic, świąd i pieczenie w obrębie zmiany. W przypadku potwierdzenia raka w badaniu histopatologicznym podejmuje się leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu czerniaka z marginesem zdrowej skóry nawet do 3 cm, w razie potrzeby chirurg profilaktycznie usuwa także okoliczne węzły chłonne. Do około 10 lat po wykonanym zabiegu pacjenci są zobowiązani do kontrolnych wizyt.

Czerniak młodzieńczy.

Czerniak młodzieńczy (tzw znamię Spitz), jest formą znamienia barwnikowego, zwykle pojedynczego. Szybko rosnący, niewielki, nieowłosiony, umiejscawia się w szczególności na twarzy, ramionach i udach przybierając zwykle kolor różowy bądź łososiowy. W ponad 60 % przypadków dotyka dzieci, a rzadko także starszych. W badaniu mikroskopowym przypomina czerniaka złośliwego, ale nim nie jest.

Czerniak oka.

Czerniak oka jest bardzo rzadkim rodzajem nowotworu, który wpływa na różne części oka, a konkretnie naczyniówki, ciała rzęskowego i tęczówki. Czerniak naczyniówki jest najczęstszym rodzajem nowotworu oka. Czerniak okazwykle jest rozpoznawany podczas rutynowego badania oczu przez specjalistę, ale postawienie ostatecznej diagnozy wymaga licznych badań okulistycznych. Objawy czerniaka oka obejmują: niewyraźne widzenie w jednym oku , męty (małe „pływające” miejsca w twoim polu widzenia), zmianę koloru tęczówki lub ciemną plamę na tęczówce, wyłupiaste oczy, ból oczu lub utratę widzenia obwodowego. W przypadku małych czerniaków naczyniówki zastosowana jest fotokoagulacja laserowa i radioterapia. Przy większych guzkach konieczne jest usunięcie gałki ocznej, a w przypadku przerzutów chemioterapia. Dalszy postęp choroby uzależniony jest od rozmiarów guza, budowy i stanu układu odpornościowego chorego. Konieczna jest wieloletnia obserwacja pacjenta.

czytaj  Xpower - Opinie, Cena, Działanie, Allegro

Objawy czerniaka.

Czerniak może rozwinąć się w dowolnym miejscu na ciele. Ale najczęściej rozwija się w obszarach, które były narażone na długotrwałą ekspozycję słoneczną takich jak: plecy, nogi, ręce i twarz. Czerniaki mogą wystąpić również na podeszwach stóp, dłoni i łożysku paznokcia. Te ukryte czerniaki występują częściej u osób z ciemniejszą skórą. Często pierwszym objawem czerniaka jest zmiana kształtu, koloru (ciemne zabarwienie znamienia), rozmiaru i łuskowaty wygląd. Kolejnym symptomem są dolegliwości bólowe, tkliwość, swędzenie, obrzęk i krwawienia ze znamion.

Czerniak – leczenie.

Podstawową metodą leczenia czerniaka jest leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu czerniaka z marginesem przynajmniej 1 – 3 mm skóry zdrowej, w zależności od umiejscowienia. W razie potrzeby chirurg profilaktycznie usuwa także regionalne węzły chłonne. Ponadto w zaawansowanych zmianach i przerzutach zastosowane jest leczenie cytostatykami. Innymi metodami leczenia stosowanymi zwykle w badaniach klinicznych zalicza się chemioterapię, radioterapię, immunoterapię. Pacjenci po zakończeniu leczenia podlegają dalszej obserwacji i badaniom kontrolnym przez okres około 10 lat.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*