Cytologia-Co to jest i na czym polega?

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów: 1   Average: 5/5]

Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badanie cytologiczne. Ponieważ może ocalić nie tylko zdrowie i życie, ale także macicę. Jest to szczególnie ważne kiedy kobieta marzy o tym, by w przyszłości zostać szczęśliwą mamą.

Na czym polega badanie cytologiczne.

Pod nazwą cytologia kryje się proste i bezbolesne, choć może nieco nieprzyjemne badanie. Składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap wykonuje ginekolog, który specjalną szczoteczką pobiera wymaz z szyjki macicy i rozprowadza go na specjalnym szkiełku, a drugi etap specjalista (cytolog) oceniający pod mikroskopem pobrany materiał i opisujący go według pięciostopniowej skali Papanicolau czy według nowej klasyfikacji Bethesda.

Cytologia – jak się przygotować.

Jak każde badanie ginekologiczne, także cytologia wymaga od kobiet rozluźnienia oraz elastyczności. Dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Przygotowanie polega przede wszystkim na umyciu okolic intymnych żelem o kwaśnym odczynie ruchami od przodu ku tyłowi. Poza tym trzy dni przed wykonaniem badania pacjentka powinna zrezygnować z stosowania leków dopochwowych, współżycia seksualnego czy wibratora. Nie należy stosować też płukania pochwy i innych jam ciała. Na badanie cytologiczne najlepiej zgłaszać się w pierwszej połowie cyklu, czyli średnio 4 – 5 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego.

Jak często wykonywać cytologię.

Badanie cytologiczne powinna wykonywać każda kobieta po ukończeniu 20 roku życia lub wkrótce po rozpoczęciu współżycia płciowego. A jak często ?Częstotliwość cytologii zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki. Profilaktycznie należy je wykonywać przynajmniej raz na 2 – 3 lata. Ale najlepiej wykonywać je raz w roku, a w grupach zwiększonego ryzyka rodzinnego nawet co 6 miesięcy.

czytaj  Xpower - Opinie, Cena, Działanie, Allegro

Wziernik do cytologii.

Każde pobranie materiału do badania cytologicznego wykonywane jest przy pomocy odpowiedniego rozmiaru wziernika. Ginekolog wprowadza stopniowo wziernik do pochwy, dokonując oględzin wewnętrznych narządów kobiety i ewentualnie zachodzących zmian oraz pobiera rozmaz z pochwy i szyjki macicy.

Badanie cytologiczne w ciąży.

Zastanawiasz się czy badanie cytologiczne w ciąży jest bezpieczne dla Ciebie i dziecka ?Odpowiedź brzmi tak ! Chcąc cieszyć się macierzyństwem bez obaw każda przyszła mama powinna je wykonać dwa razy w czasie trwania ciąży, podczas pierwszej wizyty, a następnie w trzecim trymestrze ciąży. Ponieważ wymaz z szyki macicy pozwoli na wykrycie ewentualnych zmian w strukturze komórek, a także zidentyfikuje infekcje, które bez odpowiedniego leczenia mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia płodu.

Wynik badania cytologicznego.

Pięciostopniowa skala według Papanicolau, określa wynik badania cytologicznego. Czyli pierwsza grupa oznacza bardzo dobry wynik, druga grupa, jest to wyniki utrzymany w normie. Natomiast trzecia i czwarta grupa świadczą o niepokojących zmianach, a dokładnie o pojawieniu się nieprawidłowych komórek, w tym również komórek nowotworowych. Na świecie coraz częściej wynik cytologii podawany jest w wersji opisowej, czyli tzw. systemie oceny Bethesda. Bez względu jaka metoda opisania badania została wykorzystana wynik jest gotowy do odebrania po kilku dniach.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*