Budowa rola funkcje i praca serca człowieka

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Serce to główny narząd układu krwionośnego. Zbudowane jest ono z wytrzymałego mięśnia sercowego. Dzięki jego skurczom krew może być rozprowadzana po całym organizmie przez sieć niewielkich naczyń krwionośnych. Liczbę skurczów (uderzeń) mięśnia sercowego na minutę nazywamy tętnem. Typowe tętno dorosłego człowieka to około 70 uderzeń na minutę.

Prawy przedsionek.

Prawy przedsionek serca jest położony po prawej górnej części serca. Ujściem przedsionkowo – komorowym otwiera się do dolnej jamy serca – komory prawej. Do przedsionka prawego dopływa krew uboga w tlen. Jest tam transportowana przez żyłę główną górną i dolną, które są jednymi z największych żył w organizmie. Krew z prawego przedsionka wpływa do prawej komory i przez pień płucny dociera do płuc. Tam jest nasycana życiodajnym tlenem. Dzięki przegrodzie przedsionkowo – komorowej krew prawej i lewej strony serca nie miesza się.

Lewy przedsionek.

Lewy przedsionek serca znajduje się po lewej górnej części serca. Tak samo jak przedsionek prawy, jest połączony z odpowiadającą mu komorą dzięki ujściu przedsionkowo – komorowemu. Z lewym przedsionkiem połączone są duże żyły płucne, które doprowadzają do serca krew bogatą w tlen. Krew z lewego przedsionka wpływa do prawej komory, a następnie do największej tętnicy w organizmie, którą jest aorta, a następuje to podczas skurczu serca.

Żyła główna górna.

Żyła główna górna, inaczej żyła czcza górna lub żyła próżna górna. To duży, nieparzysty pień. Spływa do niej krew z górnej (nadprzeponowej) połowy ciała. Żyła główna górna sąsiaduje od przodu z grasicą, od strony prawej z opłucną śródpiersiową. Wpadają do niej żyły śródpiersiowe przednie, żyły osierdziowe, oraz dość gruby pień żyły nieparzystej. Żyła główna górna nie ma zastawek. Zbiera ona krew ze ścian klatki piersiowej, głowy, szyi, oraz kończyn górnych.

czytaj  Przeziębienia a astma i PoChP

Łuk aorty.

Łuk aorty jest to kręty odcinek pomiędzy aortą wstępującą i aortą zstępującą. Od łuku aorty odchodzą trzy gałęzie, zaopatrujące w krew kończyny górne i głowę. Są to: pień ramienno – głowowy, tętnica szyjna wspólna lewa i tętnica podobojczykowa lewa.

Zastawka aorty.

Zastawka aorty znajduje się dokładnie na środku ujścia aorty z lewej komory serca. Dzięki rytmicznemu otwieraniu się i zamykaniu zastawki aorty, umożliwiony jest prawidłowy przepływ krwi.

Zastawka dwudzielna.

Zastawka dwudzielna, inaczej przedsionkowo- komorowa (lewa) lub mitralna. Jest zastawką w sercu zapobiegającą cofaniu się krwi z komory lewej do przedsionka lewego. Zbudowana jest ona zwykle z dwóch płatków: przedniego i tylnego, połączonych spoidłami – bocznym i przyśrodkowym.

Tętnica płucna.

Tętnicami płucnymi płynie krew zużyta (odtleniona) z prawej komory serca do płuc.

Komora lewa.

Komora lewa ma kształt koła i jest bardziej wysmukła i nieco dłuższa od prawej. Ma prawie trzykrotnie grubszą ścianę od prawej komory, ponieważ jej praca jest dużo cięższa. Grubość ściany wynosi średnio ok. 15 mm. Zadaniem komory lewej serca jest pompowanie krwi do dużego obiegu, do aorty i innych tętnic ciała.

Komora prawa.

Prawa komora serca jest umiejscowiona po dolnej prawej stronie serca. Jej ściana jest o wiele cieńsza od swojej odpowiedniczki, a po lewej stronie prawie trzykrotnie. Z przedsionka prawego przez zastawkę trójdzielną krew przepływa do komory prawej, a stąd komora prawa tłoczy krew przez pień płucny do obu płuc w celu nasycenia krwi życiodajnym tlenem.

Żyła główna dolna.

Jest najgrubszym naczyniem organizmu ludzkiego. Żyła biegnie tuż przy największej tętnicy organizmu, jaką jest aorta. Dwie żyły wątrobowe są połączone z żyłą główną dolną tuż za wątrobą. Jej rolą jest zbieranie krwi ubogiej w tlen z dolnej części ciała do serca.

czytaj  Zaparcia

Żyły płucne.

Z wnęki każdego płuca wychodzą dwie żyły płucne, które po krótkim przebiegu uchodzą do lewego przedsionka serca. W przeciwieństwie do innych żył organizmu żyły płucne są nietypowe, ponieważ zawierają krew bogatą w tlen, którą dostarczają z płuc do serca.

Zastawka trójdzielna.

Znajduje się przy ujściu przedsionkowo – komorowym. Jej celem jest zapobieganie cofaniu się prądu krwi z komór do przedsionków. W prawej części serca położona jest zastawka trójdzielna, a w lewej, dwudzielna. Różnią się one ilością płatków. Zastawka trójdzielna posiada ich trzy, a dwudzielna dwa.

Koniuszek serca.

Koniuszek serca należy do lewej komory serca. W trakcie skurczu komór opiera się o przednią ścianę klatki piersiowej uderzając w nią, a dokładnie w V przestrzeń międzyżebrową, ok. 1,5 cm w prawo od linii środkowoobojczykowej lewej.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 328 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*