Budowa i funkcje kręgosłupa

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kręgosłup to część układu kostnego, stanowiąca jego główną oś i podporę. W skład kręgosłupa wchodzi 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych, oraz 4 – 5 kręgów guzicznych. Prawidłowo wykształcony kręgosłup człowieka posiada fizjologiczne krzywizny, które zezwalają na optymalne jego funkcjonowanie. A mianowicie w odcinku szyjnym występuje lordoza, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa do przodu. Kręgi piersiowe tworzą kyfozę piersiową, czyli łukowate wygięcie ku tyłowi. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa występuje lordoza lędźwiowa. Ostatnią krzywiznę tworzy kość krzyżowa, i jest to kyfoza krzyżowa. Istotne funkcje jakiepełni kręgosłupczłowieka to : stanowi narząd ruchu, chroni rdzeń kręgowy oraz jest podporą dla ciała.

Odcinek szyjny kręgosłupa.

Odcinek szyjny kręgosłupa buduje 7 kręgów. Charakterystycznymi kręgami na tym poziomie są: pierwszy kręg – atlas ( kręg szczytowy ), drugi kręg (kręg obrotowy) oraz siódmy kręg. Dwa pierwsze kręgi mają dość istotne znaczenie ze względów funkcjonalnych. Kręg atlas pełni funkcje podporową głowy, a także tworzy wraz z kłykciami potylicznymi staw górny głowy. W stawie tym odbywają się ruchy zgięcia głowy w przód i w tył. Ponadto atlas posiada charakterystyczną budowę, ponieważ nie ma wykształconego trzonu, oraz wyrostka kolczystego. Kręg obrotowy wraz z atlasem tworzą staw dolny głowy, umożliwiający wykonywanie ruchów głowy w kierunkach bocznych i obrotowych. Kręg obrotowy posiada również charakterystyczną anatomię, w postaci trzonu znacznie wydłużonego w górę. Ta odmienna budowa dwóch pierwszych kręgów, pozwala na znaczną ruchomość w odcinku szyjnym kręgosłupa. Natomiast kręg siódmy kręgosłupa charakteryzuje się wydatniejszym niż pozostałe kręgi wyrostkiem kolczystym, który jest łatwo wyczuwalny dotykiem (palpacyjnie).

czytaj  Anatomiczna budowa stopy ludzkiej

Odcinek piersiowy kręgosłupa.

Odcinek piersiowy kręgosłupa tworzy 12 kręgów. Typową cechą kręgów piersiowych jest ich połączenie z żebrami, wraz z którymi tworzą stawy żebrowo – kręgowe. Kręgi na poziomie piersiowym wyróżniają się mocnymi i masywnymi trzonami oraz łukami kręgowymi. Ruchomość w odcinku piersiowym kręgosłupa jest znacznie ograniczona w porównaniu do odcinka szyjnego. Dwa ostatnie kręgi piersiowe, czyli 11 i 12 mają budowę zbliżoną już do kręgów lędźwiowych.

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Kręgosłup lędźwiowy jest trzecim ważnym regionem kręgosłupa. Zbudowany jest z 5 kręgów i podobnie jak kręgi piersiowe odznacza się dużą wielkością, w porównaniu do kręgów szyjnych. Na tym poziomie ruchomość jest większa niż w odcinku piersiowym. Zwykle ruchy w kręgosłupie lędźwiowym występują jako ruchy towarzyszące ruchom w stawach barkowym i biodrowym.

Kość krzyżowa.

Kość krzyżowa ma kształt klina, w którym odróżnia się podstawę, wierzchołek, wklęsłą powierzchnię przednią, zwaną miedniczną, i wypukłą powierzchnię tylną, czyli grzbietową. Budowa kości krzyżowej zależna jest od płci, u mężczyzn jest długa i wąska, a u kobiet krótka i szeroka.

Kość guziczna.

Kość guziczna powstaje poprzez zrośnięcie się 3 do 5 szczątkowych kręgów guzicznych. Powierzchnia górna podstawy kości guzicznej złączona jest chrząstkozrostem z wierzchołkiem kości krzyżowej. Wyrostki stawowe górne i wyrostki poprzeczne pierwszego kręgu guzicznego występują w postaci szczątkowej, tworząc tzw. rożki guziczne , które łączą się z rożkami kości krzyżowej.

Budowa rdzenia kręgowego i ogona końskiego.

Rdzeń kręgowy położony jest w kanale kręgowym i biegnie od rdzenia przedłużonego aż do drugiego kręgu lędźwiowego. Zakończony jest stożkiem rdzeniowym od, którego odchodzi nić rdzeniowa, do drugiego kręgu krzyżowego, którą otacza wiązka nerwów rdzeniowych tzw. ogon koński. Ponadto rdzeń kręgowy podobnie jak mózg otoczony jest trzema oponami. miękką, pajęczą i twardą, a przestrzenie między nimi wypełnia płyn mózgowo-rdzeniowy. Z rdzeniem kręgowym połączone jest 31 par nerwów rdzeniowych przez otwory międzykręgowe kręgosłupa. A są to: 8 szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 krzyżowych oraz 1 guziczny. W odcinku szyjnym znajdują się ośrodki odruchów kończyn przednich i mięśni oddechowych, w odcinku piersiowym – ścian narządów i klatki piersiowej oraz mięśni brzusznych, w odcinku lędźwiowym – kończyn tylnych i narządów miednicy, natomiast w odcinku krzyżowym – defekacji (oddawania kału) i mikcji (oddawania moczu), erekcji oraz ejakulacji.

czytaj  Psoridex opinie -forum, cena.Czy warto kupić ten produkt?

Budowa dysku.

Pomiędzy kręgami, które budują kręgosłup znajdują się dyski. Na budowędyskówskładają się: jądra miażdżycowe oraz pierścienie włókniste.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 328 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*