Budowa anatomiczna stawu biodrowego

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Staw biodrowy, jest jednym z największych stawów organizmu, chociaż nie najbardziej obciążonym. Ten wieloosiowy staw jest stawem kulistym tworzonym przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Staw biodrowy pomaga zachować równowagę, przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość.

Głowa kości udowej.

Główkę kości udowej tworzy kulista głowa kości udowej dokładnie dopasowana do panewki. Na jej szczycie umiejscowione jest niewielkie wgłębienie tzw. dołek głowy kości udowej stanowiący miejsce przyczepu więzadła głowy kości udowej. Głowa kości udowej porusza się w panewce stawu biodrowego złożonej z powierzchni księżycowatej i wypełnionego tkanką tłuszczową dołu panewki. Ponadto panewka dodatkowo pogłębiona jest chrzęstnym obrąbkiem panewkowym, którego dwa brzegi połączone są więzadłem poprzecznym panewki przerzuconym nad wcięciem panewki.

Panewka stawu biodrowego.

Panewka stawu biodrowego to miseczkowate wgłębienie w kości miedniczej po obu stronach obręczy biodrowej, które utrzymuje głowę kości udowej, tworząc staw biodrowy. Tak zbudowany staw posiada większą stabilność oraz zwiększony zakres ruchów.

Obrąbek stawowy.

Obrąbek stawowy to struktura włóknisto-chrzęstna, która stanowi przedłużenie panewki stawu biodrowego. Funkcją obrąbka stawowego jest ochrona głowy kości udowej przed uderzeniami o kostny brzeg panewki oraz zabezpieczenie pełnego ruchu w stawie. Ponadto jest strukturą wewnątrzstawową, która jest bogato unaczyniona i unerwiona, dzięki czemu determinuje dolegliwości bólowe w przypadku jego uszkodzenia.

Trzon kości udowej.

Górny odcinek trzonu kości udowej posiada walcowaty kształt, który ku dołowi nieco grubieje i spłaszcza się.

Kość biodrowa.

U każdego człowieka kość biodrowa zbudowana jest z talerza i trzonu, które oddzielone są na powierzchni wewnętrznej przez kresę łukowatą. Talerz kości biodrowej ma powierzchnię pośladkową (znajdującą się na zewnątrz) oraz krzyżowo-biodrową (po stronie wewnętrznej). Natomiast trzon posiada powierzchnię wewnętrzną i zewnętrzną. Na powierzchni pośladkowej umiejscowione są 3 kresy pośladkowe: przedni, tylni i dolny, które stanowią ograniczenie miejsca przyczepu 3 mięśni pośladkowych: wielkiego, średniego i małego. Ponadto talerz biodrowy ograniczony jest przez grzebień biodrowy, który rozpoczyna się kolcem biodrowym przednim górnym, a zakończy jest kolcem biodrowym tylnym górnym. Na brzegu przednim talerza wyróżniamy kolec biodrowy przedni górny i kolec biodrowy przedni dolny. Na brzegu tylnym znajduje się kolec biodrowy tylny górny i kolec biodrowy tylny dolny oraz wcięcie kulszowe.

czytaj  Anatomiczna budowa stopy ludzkiej

Krętarz większy.

Krętarz większy to chropowata, masywna wyniosłość kostna umiejscowiona na końcu bliższym kości udowej. Krętarz posiada cztery ściany, a jego wierzchołek leży na poziomie środka głowy kości udowej. Po stronie zewnętrznej oraz przedniej znajdują się przyczepy mięśni, natomiast przednia strona służy do przyczepu mięśnia pośladkowego małego oraz mięśnia obszernego bocznego. Do strony bocznej krętarza większego przyczepia się mięsień pośladkowy średni, a na górnym brzegu krętarza większego można „zlokalizować” przyczep mięśnia gruszkowatego.

Chrząstka stawowa.

Chrząstka stawowa to tkanka charakteryzująca się znacznie skomplikowaną budową, której rolą jest zapewnienie swobodny oraz niebolesnego i precyzyjnego ruchu w stawie. Chrząstka stawowa pokrywa powierzchnie stykających się ze sobą kości, zapobiega ścieraniu się kości, jest odporna na tarcie i ułatwia poślizg. W chrząstce stawowej mogą występować ubytki, które są następstwem wykonywanej pracy lub spowodowane wskutek uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*