bólu oka i skroni-Przyczyny-Objawy-Leczenie

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów: 0   Average: 0/5]

Przyczyny.

Ból oka może mieć nieprzyjemne objawy, często określany jest jako przeszywający lub tępy i pulsujący.
Dodatkowo towarzyszyć mu może pieczenie, odważny, ostry ból lub uczucie „czegoś w oku”. Przyczyny bólu oka mogą być różnorakie, np. ciało obce w worku spojówkowym, rogówce lub twardówce (zwanej też białkówką), zapalenie ropne gruczołów powiek (tzw. jęczmień), uraz gałki ocznej, zapalenie zatok czołowych i szczękowych,wylew śródgałkowy krwi przy nadmiernym wysiłku fizycznym u osób z nadciśnieniem samoistnym. Ból oczu może również sygnalizować niegroźną dolegliwość wywołaną na przykład przeciążeniem wzroku czy podrażnieniem spojówek, ale także być oznaką poważnej choroby oczu, taką jak jaskra lub zapalenie nerwu wzrokowego.
Ponadto, należy unikać dotykania lub pocierania oczu, co zwykle zwiększa podrażnienia, pogarsza sytuację i powoduje dalsze uszkodzenia. Należy również wspomnieć, że istotną sprawą w chorobach oczu jest profilaktyka i zapobieganie, która może uchronić nas przed chorobą albo wykryć ją na wczesnym etapie, dlatego zalecane są kontrolne wizyty u specjalisty chorób oczu.

W nocy.

Nasilający się wieczorem i w nocy ból oka może sygnalizować niegroźną dolegliwość wywołaną np. przeciążeniem wzroku czy podrażnieniem spojówek, ale także może oznaczać poważną chorobę oczu, dlatego bólu oczu nigdy nie należy lekceważyć. Zalecane jest intensywne nawilżanie oczu szczególnie na noc. Ulgę przyniosą wówczas dobrze dobrane żele nawilżająco – odżywcze, krople lub maści zastosowane po wcześniejszej konsultacji z specjalistą chorób oczu.

Oka i skroni.

Przyczyn bólu oka i skroni może być wiele, poprzez przyczyny pierwotne (np. ból napięciowy, najczęściej charakteryzowany przez pacjentów jako „ucisk niewidzialnej obręczy”) lub wtórne, które powstają w przebiegu innych schorzeń. Ból napięciowy wymaga przede wszystkim zmiany trybu życia, gdyż bóle napięciowe to wynik stresu, przemęczenia niedoboru magnezu, ale i częstego przyjmowania pozycji wymuszającej napięcie mięśni szyi i karku (np. przy komputerze). Jeśli bólowi towarzyszy katar, łzawienie, dolegliwości są silne, szybko mijają ale wracają parę razy dziennie, mogą być oznaką wystąpienia klastrowego bólu głowy, będącego problemem mężczyzn aczkolwiek zdarzającego się również kobietom. W leczeniu często wykorzystywane są leki przeciwmigrenowe, terapie tlenową, preparaty przeciwhistaminowe, a także krople do oczu używane w leczeniu jaskry. Wybór metody leczenia trzeba jednak pozostawić neurologowi.

czytaj  Zapalenie spojówek

Bolesność piersi (zwana inaczej mastalgią) jest najczęstszym powodem konsultacji lekarskich w poradniach ginekologicznych i onkologicznych dotyczących stanu piersi. Najczęściej dotyka kobiety między 35-50 rokiem życia, choć może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Ból piersi może mieć charakter cykliczny lub niecykliczny. Cykliczny ból piersi związany jest z cyklem menstruacyjnym, występuje kilka dni przed miesiączką i ustępuje zwykle po jej pojawieniu. Przy bólu często występuje obrzęk piersi i nadwrażliwość brodawek sutkowych na dotyk Ból piersi niezwiązany z objawami menstruacyjnymi określa się mianem bólu niecyklicznego. Ten rodzaj dolegliwości może występować zarówno przed, jak i po menopauzie.
Inne czynniki, które mogą przyczynić się do bólu piersi u niektórych kobiet to: doustne środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, przybieranie na wadze, źle dopasowane biustonosze. Wystąpienie dolegliwości może być również spowodowane różnego rodzaju zmianami w piersi : włókniakiem, torbielą ale niestety także rakiem, zwłaszcza u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Bardzo ważne jest samoistne badanie piersi i regularne wizyty u ginekologa.

W ciąży.

Choć ból piersi podczas ciąży bywa bolesny, krępujący i niewygodny jest to absolutnie naturalne i nieszkodliwe. Mimo to wskazane jest, aby skonsultować się z ginekologiem, aby wykluczyć jakąkolwiek możliwość komplikacji związanych z tym objawami ciąży. Aby złagodzić ból piersi w tym okresie należy ograniczyć spożywanie soli, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie, pić dużo wody, ubierać wygodne i odpowiednio dopasowane biustonosze podtrzymujące piersi, przykładać chłodne okłady, delikatnie masować biust i używać do tego specjalnych kremów dla kobiet w ciąży (np. Mustella 9 miesięcy) lub stosować na przemian natryski (ciepły-chłodny).

Podczas karmienia.

Karmienie piersią może być bardzo bolesne, a towarzyszące dolegliwości tj.: nabrzmienie, zaczerwienienie i wrażliwość piersi na dotyk, gorączka , ból głowy, dreszcze, bóle mięśni i ogólne osłabienie mogą świadczyć o zatorze pokarmu lub infekcji piersi. Bardzo często ból podczas karmienia może być wynikiem nieodpowiedniego przystawienia dziecka, który zbyt płytko obejmuje brodawkę, a także być wynikiem jego budowy anatomicznej (zbyt krótkie wędzidełko językowe), uniemożliwiające niewłaściwe chwytanie brodawki i ssanie. Nie poleca się również smarowania piersi maścią lub kremem, unikanie wkładek wyścielonych materiałem plastikowym, stosowanie kapturów ochronnych podczas karmienia jak również ograniczania czasu ssania. Dla złagodzeniu bólu zaleca się natomiast przerwanie karmienia na kilka godzin, odciągnięcie pokarmu i podawanie go dziecku łyżeczką lub kubeczkiem. Ponadto kobiety karmiące mogą skorzystać z pomocy np. konsultantki laktacyjnej, która oceni czy dziecko prawidłowo potrafi ssać i zaproponuje rozwiązanie danego problemu.

czytaj  Milk Skin - prawdziwe opinie, jak to zrobić - składniki

Po menopauzie.

Ból piersi po okresie menopauzy spowodowany jest zmianami hormonalnymi powodującymi naturalne starzenie się piersi, a w konsekwencji pogłębiającym się zanikiem tkanki gruczołowej piersi. Przyczyną bólu piersi po 50-tym roku życia mogą być także różnego rodzaju guzki (włókniaki, torbiele, guzy lite). Po menopauzie wzrasta także ryzyko pojawienia się guzów nowotworowych w całym organizmie (w tym również w piersiach), jednakże w początkowym stadium rak piersi rzadko jest przyczyną wystąpienie dolegliwości bólowych.

Po lewej stronie.

Jednostronny ból piersi występujący po lewej stronie nie musi być wcale związany z piersią. Może dotyczyć np. mięśni piersiowych, żeber, może być w końcu bólem neuropatycznym. Dla pewności warto wykonać USG piersi, ewentualnie skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i odpowiednio pokieruje w ewentualnym leczeniu.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*