Ból w stawach kolanowych i biodrowych

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl

Stawy rąk.

Ból stawów rąk i towarzyszące uczucie sztywności szczególnie po przebudzeniu mogą być symptomem ciężkiego schorzenia układu odpornościowego zwanego reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Ból w stawach kolanowych.

Staw kolanowy to największy staw w ludzkim ciele, poddawany ciągłym obciążeniom, w którym często zachodzi wiele procesów patologicznych począwszy od urazów, poprzez zmiany zapalne i zwyrodnieniowe, co w konsekwencji może doprowadzić do leczenia operacyjnego wymiany stawu lub nawet kalectwa. Dolegliwości ze strony kolan, które wzbudzają niepokój to: obrzęk, zaniki mięśniowe, niestabilność stawu i wiązadeł, ocieplenie stawu i zaczerwienienie nad nim, ograniczenie stawów, jak również w przypadku urazu silny , ostry ból , wysięk w stawie i jego opuchnięcie. Chorobowe przyczyny bólu kolana to: zapalenie stawów, cysta kolanowa, zapalenie kaletki, maziowej, choroby chrząstki, martwica jałowa kości, choroba Osgood-Schlattera, zerwanie więzadeł krzyżowych, boczne przemieszczenie rzepki, rozmiękanie rzepki. Przyczyną bólów kolana może być również choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, prowadząca do ograniczenia ruchomości stawu i kalectwa. większość stanów patologicznych, zachodzących w kolanie rozpoznaje się podczas badania fizykalnego, badania dodatkowe wykonywane są przed zaplanowaną operację stawu kolanowego lub gdy w badaniu fizykalnym stwierdzono zaburzenia ruchomości stawu jak również dla określenia stopnia zmian zwyrodnieniowych w stawie.

Na zmianę pogody.

Ból stawów na zmianę pogody jest zwykle objawem schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych narządu ruchu. Ograniczają się wtedy do kilku stawów, a nasileniu ulega też sam stan zapalny, co może wymagać leczenia specjalistycznego. Również kości i stawy wcześniej dotknięte urazem w szczególności po leczeniu operacyjnym przy wszelkich zmianach pogody potrafią boleć.

Ból w stawach biodrowych.

Ból stawu biodrowego i towarzyszące objawy w postaci zaburzeń ruchomości stawu, zaburzeń chodu itp. mogą być różnie umiejscowione. Ból zlokalizowany w obrębie pachwiny promieniujący po przedniej i przyśrodkowej powierzchni uda do kolana, może wynikać z zapalenia stawu, choroby zwyrodnieniowej, ale także może być wynikiem stanu zapalnego kaletek maziowych, ścięgien lub też powstawać z powodu istniejącej przepukliny , natomiast ból w bocznej okolicy biodra może wskazywać na zapalenie kaletek okołokrętarzowych, zaś ból zlokalizowany w okolicy pośladków często wynika z choroby kręgosłupa lub też stanu zapalnego stawu krzyżowo-biodrowego.

czytaj  PsoriControl-oficjalna strona, kup teraz, opinie, cena

Ból stawów barkowych.

Ból stawu barkowego może być wynikiem urazu (np. zwichnięcie kości barku , złamanie barku) lub stanu zapalnego.

Po bieganiu.

Nie rozsądne podejście do treningu, zła technika biegania (tj. brak rozgrzewki przed treningiem, ignorowanie bólu i kontuzji, nieodpowiednio dopasowane obuwie, źle dopasowany trening do możliwości biegacza), są zwykle przyczyną bólu stawów po bieganiu i sygnałem ostrzegawczym przed doprowadzeniem do trwałych uszkodzeń. Odpowiednie wzmocnienie organizmu, poprzez ćwiczenia, dietę i suplementację powinny poprzedzać zaplanowany trening.

Objawy.

Ból jest podstawowym objawem uszkodzenia wątroby, powiększenia, stanu zapalnego lub innego zaburzenia. Odczuwalny jest najczęściej w górnych częściach jamy brzusznej, czyli w nadbrzuszu. Często towarzyszą mu nudności i wymioty. Inne objawy bólu wątroby to: trudności w oddychaniu i kaszel, cienie, zażółcenie oczu, jak w przypadku żółtaczki, brązowe przebarwienia i ciemne plamy na skórze, utrata masy ciała, obrzęk jąder, itp.
Z bólami powiązane jest wiele chorób w szczególności: marskość wątroby, przewlekłe zapalenia, zakażenia, stłuczenia i toksyczne uszkodzenia. Wszystkie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Najczęściej choroby, a co za tym idzie także bóle wątroby, są wywoływane przez wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C, zatrucia i nadmierne nadużywanie alkoholu i farmaceutyków.

Po alkoholu.

Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu ma negatywny wpływ na cały organizm człowieka, a w szczególności na stan wątroby, ponieważ jest narządem odpowiedzialnym za jego metabolizm. Patologiczne zmiany w wątrobie wywołane dużą ilością spożywanego alkoholu mają bardzo rozległy zakres począwszy od otłuszczenia i akumulacji obojętnych tłuszczów w komórkach wątroby (hepatocytach) do marskości i raka wątroby, a tym samym do sporego bólu wątroby po alkoholu.
Sposoby leczenia uszkodzonej wątroby wywołane alkoholem obejmują w szczególności abstynencję alkoholową, która jest kluczową kwestią w zapobieganiu uszkodzeniom wątroby i towarzyszącemu bólowi, dietę, terapię farmakologiczną, a czasem także transplantację wątroby w przypadku marskości.

czytaj  Dieta na masę mięśniowa.Co warto a co nie?

Po jedzeniu.

Bóle wątroby występujące po spożyciu posiłku wynikają najczęściej z błędów żywieniowych. Jeśli bólom wątroby po jedzeniu towarzyszy nieprzyjemne uczucie pełności, a także wzdęcia czy zaparcia należy zmienić „drastyczne” nawyki żywieniowe na lek­ko­strawną, wyso­ko­biał­kowa, bogatą w wita­miny i sole mine­ralne dietę i warto również uzupełnić ją ziołami wspomagającymi funkcje wątroby. Bóle spowodowane niewłaściwą dietą ustępują gdy wątroba upora się ze spożytym pokarmem, często powtarzający się ból po jedzeniu należy skonsultować z lekarzem.

Po antybiotykach.

Pomimo iż pomagają naszemu organizmowi w zwalczeniu choroby, to antybiotyki mogą prowadzić do uszkodzenia komórek wątroby. Niepożądanymi objawami występującymi podczas przyjmowania antybiotyku są bóle wątroby i często towarzyszące im nudności, wymioty lub biegunki. Aby zapobiec bólom wątroby po antybiotykach zaleca się podawanie leków osłaniających wątrobę przed ich toksycznym wpływem.

Sposoby leczenia.

Dla utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej wątroby bardzo ważne jest zachowanie profilaktyki, dzięki której unikniemy pewnych schorzeń wątroby (tj. uszko­dzeń wątroby spo­wo­do­wa­nych wadami wro­dzo­nymi, uszko­dze­ń wiru­sowych, cho­rób zakaźnych, nowo­tworów). Najpopularniejszym sposobami leczenia wątroby wspomagających jej regenerację jest zachowanie odpowiedniej diety bogatej w witaminy i mikroelementy, wyeliminowanie złych nawyków żywieniowych, stosowanie ziół (np. ziela karczochów, Ostropest Plamisty).

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*