Ból odbytu u dziecka i po porodzie

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl

U dziecka.

Ból odbytu u dziecka najczęściej powstaje w wyniku przewlekłych zaparć, wynikających często z sytuacji stresowych. Przewlekłe zaparcia mogą skutkować powstaniem schorzenia (tj. szczelina odbytu). Uczucie dyskomfortu w okolicach odbytu u dzieci, może świadczyć również o obecności pasożytów (np. owsików). Dobrze skonsultować się z pediatrą, ewentualnie z chirurgiem.

Po porodzie.

Pieczenie, świat, ból w okolicach odbytu i krwawienie, to uczucie, które zna wiele kobiet w okresie ciąży zwykle będące sygnałem powstawania hemoroidów, które pojawiają się w ciąży lub tuż po porodzie. Często w czasie trwania akcji porodowej dochodzi do zaciskania się naczyń krwionośnych w końcowym odcinku jelita grubego, co skutkuje rozwojem żylaków odbytu. Okolice odbytu są wówczas bardzo delikatne, więc przesadne parcie na stolec może powodować wzrost ciśnienia w naczyniach żylnych. Hemoroidy po porodzie, jak w okresie ciąży pojawiają się także jako efekt złych nawyków żywieniowych. Najważniejsze aby zapobiegać dolegliwościom związanym z żylakami odbytu po przez dbałość o regularne wypróżnienia i odpowiednią aktywność fizyczną.

W nocy.

Nagły, ostry ból w okolicy odbytu, trwający od kilku sekund do kilku minut, może sugerować wystąpienie napadowego ból odbytu często pojawiającego się w nocy, po narażeniu na stres oraz po wypróżnieniu. Ulgę w bólu często przynosi zgięcie kończyn w stawach biodrowych. Leczenie napadowych bólów odbytu jest z reguły zachowawcze.

Objawy.

Charakterystycznymi objawami towarzyszącymi schorzeniom odbytu często jest: świąt, ból odbytu nasilający się podczas oddawania stolca, pieczenie, obrzęk, pęknięcia i krwawienie odbytu. Aby złagodzić objawy zalecane jest doraźnie zastosowanie czopków i maści ziołowych, homeopatycznych lub o składzie chemicznym przynoszących ulgę, zawierających składniki miejscowo znieczulające, uszczelniające i zwężające naczynia (wyciąg z kasztanowca, escynę, substancje osłaniające i gojące), które złagodzą objawy.

Przyczyny.

Dyskomfort w oddawaniu stolca, zaparcia, niewłaściwe i nieregularne odżywianie (mała ilość płynów, błonnika w pożywieniu, używki, ostre przyprawy), uwarunkowania genetyczne, a także „siedząco – jeżdżący” tryb życia powodują, że prosty „akt” fizjologiczny urasta do miana dużego problemu, a w konsekwencji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak : żylaki odbytu, szczelina odbytu, polip odbytu, ropień odbytu, zapalenie odbytu , wypadanie odbytu, zwężenie odbytu , kłykciny odbytu. Celem wyeliminowania wyżej wymienionych przyczyn bólu odbytu niezbędna jest konsultacja u proktologa.

czytaj  Zobacz jakie zastosowanie zioła w walce z przeziębieniem

Po wypróżnieniu.

Ból po wypróżnieniu, (nie zawsze ale często) także pojawianie się świeżej krwi na papierze toaletowym po defekacji, mogą być spowodowane hemoroidami, lub szczeliną odbytu. Dolegliwościom tym może towarzyszyć jednak inna przyczyna tj. nowotwór jelita grubego i odbytnicy. Przy częstych i nasilających się objawach należy zgłosić się do specjalisty, w celu wykonania podstawowych badań. Już samo badanie palcem per rectum może bardzo wiele wnieść do diagnostyki.

Przy siedzeniu.

Dyskomfort i ból odbytu podczas siedzenia może być spowodowany zmianami chorobowymi w obrębie odbytnicy (tj. szczelina, żylaki, zapalenie błony śluzowej, nowotwór), pochodzić od kręgosłupa (zwyrodnienia, urazy, wypadki, pęknięcia kości krzyżowej) jak również zmianami zewnętrznymi o charakterze dermatologicznym (odparzenia, grzybice, kłykciny, przebarwienia).

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*