Ból jąder-Przyczyny objawy leczenie

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Przyczyny.

Ból jąder jest częstym objawem urazu, zakażenia lub zapalenia. Może być wynikiem infekcji najądrza lub samego jądra. W zależności od przyczyny ból może wystąpić w jednym lub obu jądrach i towarzyszyć mu może obrzęk jąder, prącia, krew w nasieniu lub gorączka. Objawy, które często wpływają na jądro mogą również wskazywać na: skręcenie jąder, kamienie nerkowe, obrzęk moszny, zakażenie układu moczowego, przepukliny pachwinowej, żylaki powrózka nasiennego, nadmierne przekrwienie i obrzmienie jąder (np. przy długotrwałym wzwodzie prącia i podnieceniu seksualnym), przewlekły ucisk na jądro nadmiernie dopasowaną bielizną. W niektórych przypadkach dolegliwości „zwiastują” także chorobę nowotworową – rak jąder. Dlatego przy stopniowym rozszerzeniu jądra, dyskomforcie lub zaczerwienieniu, jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem – urologiem lub andrologiem specjalizującym się w problemach hormonalnych.

Po stosunku.

Objaw bólu jądra po stosunku najczęściej jest powiązany z utrudnionym odpływem krwi z prącia, co w rezultacie może być skutkiem rozwoju żylaków powrózka nasiennego. Częste i nasilające się objawy należy skonsultować z urologiem aby wykluczyć stan zapalny, czy nawet nowotwór.

Po uderzeniu.

Dyskomfort po uderzeniu w jądra powoduje podrażnienie bólowych zakończeń nerwowych lub doprowadza do powstania krwiaka w mosznie albo wokół jądra. Można zastosować zimne okłady, aby zmniejszyć obrzęk krwiaka po urazowego.

U dziecka.

Schorzeniem urologicznym u dzieci i młodzieży związanym z jądrami jest najczęściej skręt jąder spowodowany silnym niedokrwieniem jąder w wyniku owinięcia się jądra wokół powrózka nasiennego, zawierającego tętnicę nasieniowodu, a co za tym idzie do odcięcia własnego dopływu krwi. Objawami, które mogą wskazywać na skręt jąder u dziecka jest ostry i silny ból jądra, któremu towarzyszy obrzmienie, zaczerwienienie moszny po stronie skręconego jądra, nudności, wymioty, a niekiedy wstrząsy. Ból ten przeważnie promieniuje do pachwiny, podbrzusza oraz okolic nerek. W sporadycznych wypadkach u niemowląt i starszych chłopców schorzenie może występować bezbólowo.

czytaj  Odżywki na masę mięśniową

W okresie dojrzewania.

W trakcie dojrzewania, który jest okresem (tzw. „burzy hormonalnej”), sporadycznie może występować ból jąder, szczególnie przy nasilonej produkcji nasienia.

Przy dotyku.

Odczuwany ból w jądrze przy dotyku może być następstwem poważnego schorzenia. Należy więc koniecznie zgłosić się do urologa w celu wykonania USG w kierunku wykluczenia wodniaka, ropnia, zakażenia, guzów, czy żylaków powrózka nasiennego. Warto też wykonać ogólne badanie moczu, żeby sprawdzić, czy problem nie dotyczy układu moczowego.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 285 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*