Astygmatyzm jego objawy przyczyny leczenie u dzieci i dorosych

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

U dzieci.

Podstawową przyczyną astygmatyzmu u dzieci jest nieregularność kształtu lub krzywizna rogówki oka. Jest to głównie spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, a czasami pourazowymi uszkodzeniami. Wrodzona wada powinna być leczona już od wczesnego dzieciństwa. Zignorowanie pierwszych objawów schorzenia (tj. mrużenie oczu, pocieranie oczu, częste bóle oczu i głowy, siadanie blisko telewizora oraz niechęć do czytania czy uczenia się), oraz nie korygowanie astygmatyzmu u dzieci mogą skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci wystąpienia nadwzroczności lub powstania zeza akomodacyjnego. Do korekcji astygmatyzmu u dzieci wykorzystuje się szkła okularowe cylindryczne.

Przyczyny.

Astygmatyzm nazywany także niezbornością, jest jedną z powszechnych wad wzroku. Eksperci uważają, że każdy z nas posiada pewien stopień astygmatyzmu, często od urodzenia, a jego stan może się nie pogłębiać i pozostać na takim samym poziomie do końca życia. W większości przypadków przyczyny astygmatyzmu mają podłoże genetyczne. Ponadto niezborność może być spowodowana problemami występującymi w soczewce oka, wagą powieki górnej oka powodującą zniekształcenie widzenia. Inną przyczyną astygmatyzmu może być uszkodzenie soczewki lub rogówki. W niektórych przypadkach zaawansowana cukrzyca może także odgrywać rolę w rozwoju astygmatyzmu.

Astygmatyzm a soczewki kontaktowe.

Prawie wszystkie rodzaje astygmatyzmu można skorygować za pomocą soczewek kontaktowych. U osób, które zaobserwowały niewielki stopień astygmatyzmu, soczewki kontaktowe nie są wymagane, chyba, że osoba ta zaobserwuje dalekowzroczność lub krótkowzroczność. Jeśli stopień astygmatyzmu waha się od umiarkowanego do wysokiego, to zwykle zalecane jest kupienie soczewek kontaktowych. W leczeniu astygmatyzmu przepisywane, są soczewki korekcyjne nazywane soczewkami torycznymi. Po przejściu kilku testów, lekarz przepisze odpowiedni typ torycznych soczewek do leczenia astygmatyzmu.

Leczenie.

Leczenie astygmatyzmu regularnego – najczęściej spotykanego w większości przypadków koryguje się stosując okulary ze szkłami cylindrycznymi lub soczewki kontaktowe – toryczne, specjalnie zaprojektowane dla osób z astygmatyzmem. W tych przypadkach, gdzie nie tolerujemy soczewek kontaktowych lub nie chcemy nosić okularów, rozwiązaniem może być metodaleczenia astygmatyzmu (nieregularnego) w formie laserowej korekcji wzroku, która znacznie poprawia jakość widzenia.

czytaj  Czy to wspinaczka?

Astygmatyzm a prawo jazdy.

Osoby mające astygmatyzm w jakikolwiek sposób nie są wykluczone z możliwości posiadania poszczególnych (wszystkich), kategorii prawa jazdy. Niekiedy problem może wystąpić przy ubieganiu się o uprawnienia zawodowe do kierowania samochodami ciężarowymi lub autobusami
ponieważ astygmatyzm zaburza prawidłowe widzenie stereoskopowe, a jest to jedno z badań i kryteriów.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*