Anemia jej objawy i sposoby leczenia rowniez w ciazy

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl

Objawy.

Anemia to nazwa potoczna niedokrwistości, schorzenia ujawniającego się zmniejszoną ilością hemoglobiny we krwi i erytrocytów oraz symptomów im towarzyszących. Człowiek, który nie choruje na anemię, a jest tego nieświadomy wiele objawów tej choroby można zrzucić na zwykłe zmęczenie, przepracowanie, zabieganie itp. Niedokrwistość jest jednak chorobą, którą cechuje ogólne osłabienie organizmu. Do najczęstszych objawów anemii można zaliczyć: apatię, depresję, bladość skóry i spojówek, obniżenie aktywności fizycznej, zadyszkę po jakimkolwiek większym wysiłku, problemy z koncentracją, częste omdlenia, kłucie w sercu, zbyt płytki oddech, osłabienie włosów i paznokci, jak również typowe dla anemii z powodu braku żelaza zajady bądź wysuszenie skóry. Oprócz powyższych objawów osoby z niedokrwistością mogą skarżyć się na problemy gastryczne typu wzdęcia czy zaparcia.

Anemia w ciąży.

Łagodna anemia u kobiet ciężarnych jest dość powszechnym zjawiskiem – dotyczy około 40% kobiet. Ciężka niedokrwistość, jednak może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Dlatego warto już od początku okresu ciąży zadbać o prawidłową dietę i pozostawać  pod stałą opieką lekarza. Dobre nawyki żywieniowe są najlepszym sposobem, aby zapobiec anemii w ciąży. Dlatego kobiety w ciąży powinny sięgać po produkty bogate w kwas foliowy i żelazo (tj. wątroba wieprzowa, podroby (płuca, nerki), żółtka jaj, mięso wołowe, cielęcina, potrawy z krwią (kaszanka, czarny salceson, czernina) i ryby. Spore ilości kwasu foliowego zawierają też warzywa o ciemnozielonym kolorze (liściaste), fasola, groch, pieczywo pełnoziarniste i soki z owoców cytrusowych.

Leczenie.

Pierwszym podjętym krokiem w leczeniu anemii jest postawienie prawidłowej diagnozy. Możliwe jest ona poprzez badanie krwi (morfologię.). Jeżeli u pacjenta zostanie wykryta anemia ważną sprawą jest aby przestrzegać zaleceń lekarza. Sposoby leczenia niedokrwistości polegają między innymi na zastosowaniu suplementów diety oraz wzbogaceniu swoich posiłków o produkty, które zawierają dużo żelaza (m.in. mięsa wołowego, drobiu, wątróbki, ryby, żółtka jaj, ciemnoczerwonych i ciemnozielonych warzyw) oraz owoców bogatych w witaminę C niezbędnych do prawidłowego wchłaniania żelaza (tj. owoców cytrusowych, truskawek, czy malin).
W ramach leczenia farmakologicznego anemii stosuje się doustne preparaty (tabletki) dwuwartościowego żelaza. Leczenie z podawaniem żelaza trójwartościowego dożylnie wymaga stałej kontroli lekarskiej i przeprowadzone jest tylko w warunkach szpitalnych.

czytaj  Celiakii
Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 366 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*