Anatomiczna budowa stopy ludzkiej

twojnajlepszyszpital.pl
twojnajlepszyszpital.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Stopy człowieka są elastycznym rusztowaniem zbudowanym z 26 kości i 33 stawów połączonych licznymi więzadłami, ścięgnami i mięśniami. Podstawową funkcją stopy jest noszenie ciężaru naszego ciała i nadanie mu ruchu na każdej, często nierównej powierzchni. Stopy podzielone są na trzy sekcje: śródstopie, kości stępu, paliczki.

Paliczki.

Paliczki, są to kości tworzące przednią część stopy, wraz z palcami. Stopa złożona jest z 14 paliczków, których elastyczność zezwala im znosić ogromny nacisk i napięcie, jakim poddana jest stopa w momencie chodzenia oraz ćwiczeń. Duże palce stopy posiadają dwa paliczki (bliższe i dalsze), a pozostałe palce stopy mają ich po trzy ( bliższy, środkowy i dalszy). Zapewnia to stopie ogromną giętkość, dzięki której możemy zachować równowagę na nierównych powierzchniach i odbić się do kroku. Również przez podeszwę buta “chwytają” i “czują” pod nią grunt. Utrata choćby jednego małego palca będzie miała znaczący wpływ na sposób chodzenia.

Śródstopie.

Śródstopie stanowi część stopy między stępem i palcami. Składa się z pięciu kości długich. Pierwsza kość śródstopia ma na stronie podeszwowej guzowatość. Druga kość śródstopia jest najdłuższa i dlatego sięga podstawą bardziej ku tyłowi między przyśrodkową i pośrednią kością klinowatą. Na bocznym brzegu podstawy piątej kości śródstopia znajduje się wyczuwalna przez skórę guzowatość tej kości. W każdej z nich od strony stępu wyróżnia się podstawę, następnie trzon i głowę z powierzchnią stawową.

Kości stępu.

Kości stępu zbudowane są z siedmiu kości ułożonych w dwóch szeregach. Szereg bliższy stanowi kość skokowa i kość piętowa. Szereg dalszy stanowią trzy kości klinowate (przyśrodkowa, środkowa, boczna) i kość sześcienna. Pomiędzy oba te szeregi wsunięta jest od strony przyśrodkowej kość łódkowa.

czytaj  Różyczka – jak wygląda

Kości klinowate.

Kości klinowate występują w liczbie trzech, jako przyśrodkowa, pośrednia i boczna. Postawy klina kości klinowatej, pośredniej i bocznej skierowane są ku górze. Powierzchnie tylne kości klinowatych są lekko wklęsłe i łączą się z kością łódkowatą. Powierzchnie stawowe na przednich częściach tych kości służą do połączenia z podstawami pierwszych trzech kości śródstopia. Pozostałe kości śródstopia, czyli czwarta i piąta łącza się stawami z kością sześcienną.

Kość sześcienna.

Kość sześcienna o kształcie nierównomiernego sześcianu umiejscowiona jest do przodu od kości piętowej na bocznym brzegu stępu. Jej powierzchnia przyśrodkowa jest dłuższa od bocznej. Na powierzchni dolnej znajduje się guzowatość kości sześciennej przed którą biegnie bruzda ścięgna mięśnia strzałkowego długiego. Kość sześcienna łączy się zwykle z czterema kośćmi: piętową, klinowatą boczną oraz kośćmi śródstopia IV i V, a nieraz również z kością łódkowatą.

Kość łódkowata.

W skład kości stępu stopy wchodzi kość łódkowata. Na powierzchni przyśrodkowej znajduje się guzowatość kości łódkowatej, która stanowi punkt orientacyjny przy otwieraniu stawu poprzecznego stępu. Powierzchnia przednia ma trzy pola dla połączenia z trzema kośćmi klinowatymi. Natomiast powierzchnia boczna ma niestałą powierzchnię stawową dla kości sześciennej, a powierzchnia tylna dla kości skokowej.

Kość skokowa.

Kość skokowa leży pomiędzy kośćmi goleni, a kością piętową. Odróżnia się na niej zwrócony ku tyłowi trzon, który łączy się zwężoną częścią zwaną szyjką, z leżącą z przodu głową. Na górnej powierzchni trzonu znajduje się wypukły do góry bloczek kości skokowej, który łączy się z piszczelą boczną, przyśrodkową i strzałką. Na powierzchniach bocznych mieszczą się powierzchnie stawowe dla połączenia z kostką.

Kość piętowa.

Kość piętowa, położona jest poniżej kości skokowej. Tworzy wypukły ku tyłowi guz piętowy, który kończy się dwoma wyrostkami, przyśrodkowym i bocznym . Od przodu kość piętowa połączona jest z kością łódkową i sześcienną.

Tomasz Raczyk
O Tomasz Raczyk 347 artykułów
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*